Sint Laurensklok Jaargang 58 Nr.3 1-3 Zetel ment Eeklo B>j decreet van de Soevereine Prins, dd. 6 november 1816, werd Hun kroniek Recente evolutie In 1816 was de gerechteiijke organisatie eindelijk definitief op punt ge steld. Assenede, een' plaatselijk centrum van handel en landbouw was de lo gische hoofdpiaats van een landelijk kanton. In het midden van de twintigste eeuw moest dat ruraal aspect evenwei meer en meer plaats ruimen voor de groot-industrie. De industrialisatie rond het Gentse kanaaigebied, ten gevolge van het Kanaal Gent-Terneuzen en een uitstekende verbinding via weg en spoor met het binnenland en de andere landen van Europa, gingen niet ongemerkt voorbij. Vooral Zelzate profiteerde, ten gevolge van zijn gunstige geografische ligging met betrekking tot die land- en waterverkeerswegen, van die ontwikkelingen. Het groeide uit tot de belangrijkste van al de gemeenten van het kanton Assenede het gros van de burgerlijke, handels- en strafzaken van het vredegerecht van Assenede kwamen van haar inwoners, die trouwens in aantal, Assenede ver overtroffen. Het lag dan ook in de lijn van de verwachtingen dat Charles van Ree pingen,’ in zijn verslag, het bijzonder wenselijk achtte Zelzate tot nieuwe hoofdplaats van het vredegerechtskanton .aan te bevelen en voor te stellen het rechtsgebied uit te breiden met Wachtebeke, Moerbeke-Waas, Mendonk en Sint-Kruis-Winkel. Het nieuw Gerechtelijk Wetboek van 1967 ging hier grotendeels op in, zo dat thans, in hel kanton Zelzate een vredegerecht zetelt van tweede categorie dat bevoegd is over Assenede, Boekhoute, Ertvelde, Moerbeke, Wachtebeke en Zelzate (hoofdplaats). geheel Zeeuws-Vlaanderen aangehecht bij Zeeland, arrondissement Goes. Philippine en dat deel van Assenede dat vóór 1695 behoorde tot Zeeuws- Vlaanderen, werden bij het kanton Axel gevoegd. Het arrondissement Eeklo werd dus herleid tot de kantons Assenede, Kaprijke en Eeklo, op gerechtelij.k vlak werd het, op 6 november 1816, verenigd met het arrondissement Gent de rechtbank van Eeklo had opgehouden te bestaan. De overheveling van Philippine en Waterdijk herleidde het rechtsgebied van het kanton Assenede tot Assenede, Boekhoute, Ertvelde, Zelzate en Kluizen. De veranderingen die het rechtswezen in een periode van nauwelijks 25 jaar ondergingen waren turbulent en onvoorspelbaar, Zij beletten nochtans niet dat bepaalde families zich in de gerechteiijke wereld wisten te hand haven, welke politieke macht de touwtjes opk in handen had is soms een getrouwe weergave van de gerechtelijke evolutie. Zo bij voorbeeld de familie de Guchtenaere in Assenede. Vóór de Franse Revolutie was de grootvader baljuw in de streek zijn zoon promoveerde in 1817 tot vrederechter te Assenede. bovendien werd hij ter gelegenheid van de telling der notabelen, die Koning Willem in zijn rijk organiseerde, bij de mo rele beoordeling getypeerd als een juge de paix avec de bons principes et considéré Later werd hem zelfs voorgesteld raadsheer te worden in het Hof van Cassatie, maar hij stond de plaats af aan zijn zoon. De Nederlandse overheersing Onder Nederlandse heerschappij ondergingen de rechtsgebieden van de Belgische hoven en rechtbanken eerder weinig veranderingen één van de schaarse uitzonderingen was, gezien zijn geografische ligging, het arrondisse- 1) het arrondissement Gent 2) het arrondissement Dendermonde 3) het arrondissement Oudenaarde 4) het arrondissement Eeklo haar rechtsgebied omvatte dat van de vorige arrondissementele rechtbank te Sas-van-Gent, aangevuld met de kantons Assenede en Kaprijke en de Gemeente Viissingen (deze laatste slechts tot het jaar 1810). In totaal waren de vier arrondissementen onderverdeeld in 41 kantons. Het arrondissement Eeklo kreeg er daarvan 7 toebedeeld 1 Axel. 2 Hulst, 3 Ysendijk 4 Oostburg, 5 l'Ecluse, 6 Kaprijke, 7 Assenede, Onder het Kanton Asoenede vielen Assenede, Boekhoute, Ertvelde, Kluizen en Zelzate (allen Belgisch grondgebied), alsook Philippine en Waterdijk, (beiden behoren tot Zeeuws-Vlaanderen). De zetel van de arrondissementele Rechtbank van Eeklo werd gevestigd te Watervliet met als voorlopige zetel Assenede, Bij wijze van curiosum doen we hier verslag over de procedure tot overplaatsing van die voorlopige zetel te Assenede naar Eeklo niet iedereen immers was met een en ander onverdeeld gelukkig. De overplaatsing van Assenede naar Eeklo ging dan ook niet zonder moeilijkheden Volgens een verslag van het jaar VI waren ér te Assenede geen voldoende gebouwen voor de rechtbank en moesten de gevangenen te Sas-van-Gent op gesloten Worden. Later werden ze toch te Assenede opgesloten in de stal lingen van hel gemeentehuis - cachot affreux oü les détenus sont entassés De overbrenging naar Eeklo werd gevraagd, beweerde de sous-préfet, door de rechters en door de commissaris van de regering, want zegt hij Asse nede est un mauvais climat, les juges doivent tenir séance dans un cabaret oü Ie concierge sert du vin et il y a une maladie contagieuse dans la maison d'arret De burgervader van Assenede was echter niet akkoord met de over plaatsing want op 28 ptuvióse, jaar X, schreef hij des hommes pervers, corrompus par l'or, ne consultant que leur avidité et leur soif d'argent veulent transporter Ie tribunal Eeklo Op 23 ventóse, jaar IX, schreef de commissaris van de regering bij het tribunal d'appel te Brussel Assenede est un tribunal inorganisé. un lieu malsain, désagréable oü personne ne veut se rendre pour un modique trai- tement en op 16 ptuvióse, jaar iX, vroeg de Commissaris bij de rechtbank van Eeklo een plaats te Brussel pour sortir de ce malheureux pays Uit eindelijk schreef de minister van binnenlandse zaken aan zijn collega van justitie een brief waarbij hij Assenede- als een lieu insalubre et maréca- geux omschreef dit bleek doorslaggevend en zo verhuisde eindelijk de rechtbank naar Eeklo.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 55