V—22 ENCYCLOPEDIE VAN ZEELAND 1 als je van Pro Eclesia et der Feen het pseudoniem bent de er of j anuari van weer over "thans Braakmanpolders/ er nog aan toe daar al helemaal Als dan kunt U Bibliotheek. hier en zelfs grondgebied op 31 december Nog maar kort geleden is de Encyclopedie van U daarvan geen exemplaar kocht, of van plan de uitgave ook raadplegen in de leeszaal van Uitgeleend wordt de encyclopedie niet. Het zou geen Encyclopedie van Zeeland zijn Zeeland klaar gekomen, te kopen, Openbare Driekwart kijken. Die buurtschap Driekwart, langs het kanaal het loonwerkersbedrijf van de Van Ulrich Francois Marie Dellaert (geb.Westdorpe 8 aug.1893, overl. Amsterdam 24 aug.I960) zou nog te vermelden zijn geweest dat hij in de omgang "Jan" werd genoemd en dat hij ere-burger was van zijn geboorteplaats. Daar houdt men zijn naam in ere in de Jan Dellaertstraat. in Oost Zeeuws-Vlaanderen" er ook bij het sluizencomplex i van Gent, verdedigingswerken Als je bijvoorbeeld de gegevens naloopt'van de polders in de kanaalzone Zeeuws-Vlaanderendan ontmoet je telkens de aantekening "thans opgenomen in de in 1975 opgerichte, waterschappen De Verenigde Het Axeler Ambacht"Alleen in het derde deel heeft men kunnen voegen "thans waterschap De Drie Ambachten". de "Fortificaties lezen: Onder de bekende persoonlijkheden zal men' tevergeefs zoeken naar Jerome Charles Cornells, geboren in Philippine op 30 sept. 1894 en overleden te Uzendijke op 21 oktober 1978. Toch lijkt deze oud hoofdonderwijzer iemand die het vermelden waard was. Van zijn hand verschenen: De geschiedenis van de Katholieke Kerk van Uzendijke (1941).; Ons eigen landje, beschrijving van het Land van Cadzand ten het onderwijs (1943); Kerk en parochie van de H.Eligius te Hoofdplaat (1945); Stad en land van Philippine in de historie 1505-1955 (1955) en Uzendijke oud en nieuw (1971). Hij werd begiftigd met het gouden kruis van verdienste Pontefice en was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. 1849 In "Het waarin Als je Tweekwart zoekt, dan moet je onder is nauwelijks bekend maar ligt zuidelijker dan richting Sas van Gent, ter hoogte van heer Jan Ramondt. daarin niet van alles en nog wat over de provincie, de verschillende gebiedsdelen, alle gemeenten, polders en waterschappen en vele personages kon vinden. De uitgave omvat dan ook niet minder dan 3 delen. Helaas is het met die encyclopedie net als met de aanschaf van een nieuwe machine; net is de order geplaatst, of het blijkt dat. er weer al wat nieuws op de markt is. Zo ook met de Zeeuwse gegevens. De drukinkt was nog niet droog, toen bleek dat iets veranderd was, voor verbetering vatbaar, het hoofd was gezien. Onder de "Fortificaties en vestingsteden kan men lezen: "Naar men aanneemt waren i en de daar ontstane nederzetting, het Sas in de vorm van een hoornwerk" Bij de vermelding van het Driekwart heeft men een steekje laten vallen. Die buurtschap behoort niet sedert 1 april 1970 tot de toen nieuw gevormde gemeente Sas van Gent, maar was al Sas van Gents grondgebied sedert de grenswijziging tussen Sas van Gent en Westdorpe op 31 december 1929. August Herman van der Feen schreef onder het pseudoniem F,de Sinclair o.m. De griffier van Peewijk (1910), dat in en rond Sas van Gent speelt. De Openbare bibliotheek in Sas van Gent bezit 55 van zijn boeken waarvan er 7 onder eigen naam geschreven zijn. Ze staan opgesteld in een aparte kast in de leeszaal van de bibliotheek. Gerard Dingens (Sas van Gent 19 oktober 1849 - Nieuwpoort 31 1926ontbreekt in de encyclopedie. In "Het Laatste Nieuws" van 15 januari 1960 is een artikel opgenomen waarin "drie Nieuwpoortse helden uit de eerste wereldoorlog" werden herdacht. Dat waren Hendrik Geeraert uit Nieuwpoort, Karei Cogge uit Veurne en Gerard Dingens uit Sas van Gent dienste van

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 59