De grappige belegering van Sas-van-Cent in 1814 GENTSE KANTTEKENING Vreedzame strijd Daarnaast hebben we nog een ander knipsel waarop helaas niet is vermeld uit welke krant het komt en van welke datum het is. Het is ondertekend met de initialen van de auteur F.D.V. Ook de tekst van dat verhaal ceerder verhaal nemen we letterlijk over, omdat hier en daar het gebeuren wat genuan- wordt weergegeven en het enkele bijzonderheden bevat, die aan het eerste ontbreken. Een zonderlinge uitnodiging Afscheid van PeeJja Kozak F-136 F, 1». V. Een grote hoeveelheid wijn en gene ver vielen In handen van de Kozakken. Deze oorlogsbuit zou een paar dagen van pas komen bij de feestelijk- gedronken. Van de vijf kanonnen Meld Peetje. Kozak er een over en rond de overige naar Brussel, nadat ze op kosten van de stad waren hersteld. Terwijl de klokken van het Belfort ter ere van Czaar Alexander I luidden, de den de Kozakken het veroverde kanon op de Köuter weétgalfnen, Na de grappige belegering van Bas- van-Gent deed kolonel Boaaioff zijn in trede Ln do stad in goat-jschap. van de Franse bevelhebber. Belden glrii-en ‘s avonds arm aait arm naar d« schouw burg 1 N de geschiedenisboeken wordt met B ernst gesproken over de val in Fe- I bruarl 1814 van de vesting van'Sas- van-Gent. welke In handen was van de heden, die te Gent plaats hadden ter gcTSgenheid vnn de verjaring van de Hiffisische keizerin de Artewldestad werd toen, zoals'De DaVal het in ziin dè^boek.. beschrijft, de wijn uit kuipen Minder grappig was de terutkomat W Gent voor een Frans officier, die bij da overgave zijn misnoegdheid had ultge- drukt over de laksheid van de verde digers Het gepeupel, dat kolonel Bo- galoff op zijn'tocht had vergezeld en weinig vertrouwd was met de oortogsge- bruiken, sloeg hem In de boeien na hem eerst een flink pak slaag te hebben toe gediend. Hij werd naar Gent overge bracht met de wagen, die de oorlogsbuit vervoerde. Toen de Kozakken einde Maart Voor korte tijd de stad moesten ontruimen en Peetje Kozak on liet nippertje aan de Fransen ontsnapte trok hij zich te rug in de vesting van Sas-vun-Gentdoch. zou er niet de minste last hebben van de Franse leger»,. Het scheen wal een rustoord te blij ven. Einde Maart kwam Bogaloff op nieuw de Gentse bevolking verlustigen. Vooraleer voor goed afscheid te nemen van de stad deed hij het overschot van de uit Sas-van-Gent meegenomen wijn uitdelen, wat er toe bijdroeg talrijke Arteveldezonen in opgetogen stemming te brengen. Omstreeks half negeU 's morgens ver trok dit zonderlinge Ipger en volgde de 250 Kozakken, di« reeds vroeger naar ’t Sas waren opgestapt Vaandel op kop trok men ten strijde. Toen de Russische ruiters een .tijdlang cm de vesting hadden gecirkeld, werden van daar uit enige kanonschoten gelost. Hoewel deze .schijn van verdediging niet ernstig kon worden opgenomen kwam een versterking van een duizendtal ge wapende boeren de rangep dej- aanval lers vergroten. De versterkte plaats was wel verou derd. maar beschikte niettemin over 5 kanonnen, een grote hoeveelheid muni tie en talrijke manschappen. Zonder maar eens te trachten het naderen van de vijand ttour overstroming te bemoei lijken werd al spoedig de witte vlag gehesen ten teken van overgave. Deze sou echter eervol gebeuren. Be velhebber en officieren mochten buu degen behouden, terwijl de soldaten naar Frankrijk zouden vertrekken met pak en zak, mits de verbintenis voor een ter mijn van een Jaar en zes weken de strijd tegen de IZerboudenen te slaken. soldaten van Napoleon en door de te Gent verblijvende Kozakken werd ingc- 'nomen. Dit gebeurde onder het bevel van kolonel graaf Bozaloff, door de Gente naars Peetje Kozak genoemd. Gp een banket in de troonzaal van het stadhuis maakte de spraakzame ko lonel'zijn krijgsplan bekend aan de ge nodigden. De Franse bevelhebber van de vesting Sas-van-Gent. die zijn hart had ver pand aan een Nederlandse schone en weinig krijgslustig was gestemd, had hem in een schrijven laten verstaan, dat de overgave zonder veel bloedvergie ten kou gebeuren. Daarbij hoopte hij op gunstige voorwaarden, daar hij niet ee.nk de omjeving van, de vesting onder water huil gezet. De Russische kolonel deed aanstonds plakbrieven ulthapgen, waarbij de Gent se bevolking uitgenodigd werd de inne ming van Sas-van-Gent te komen bljwo- Ken. Het scheen wel meer een uitstapje dan een oorlogsonderneming l Het vrlje-schippersgild van Gent was er als de kippen bij-om wapens te eisen en aan de belegering deel te nemen. Dit voorbeeld werd gevolgd door een talrijke groep Gentenaars uit de volksbuurten. Aan werken viel immers niet veel te denken, daar bijna alle werkhuizen ge sloten waren. Het zou sop,echte feest dag worden.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1986 | | pagina 9