2237 F 1 80 SLUIS TOT VAN STAD van is en en zee dat uiteindelijk de aan de stad geheel los dames en heren, van Gent zich ge ge ve n Immers tot het verlenen was Gent een zeer haar lakennijverheid. in de gegraven Gedurende de eerste jaren van haar be- Gent eigenlijk niets; er was slechts sprake van een Maar, zult U zeggen, als de titel inderdaad dan zal ongetwijfeld de geschiedenis van Sas als sluis in de Sasse vaart. Ook dat is niet geheel juist, staan was Sas van vaart die doodliep tegen de Landtdijck. De titel die ik gekozen heb voor mijn voordracht, is er een met enige pretenties. Want, de vraag of Sas stad mócht noemen heeft al veel stof tot discussie Formeel was Sas van Gent geen stad, stadsrechten is het nooit gekomen. De door de Schipgracht en vervoer van turf. eeuw was Gent met de zee verbonden door de Ottogracht In de loop van de tijd echter verzandden deze waterwegen zo zeer, dat uiteindelijk de verbinding met open water alleen nog onder houden werd door de Schelde Van sluis tot stad van Gent zijn aangevangen verlening van stadsrecht hield in het algemeen in dat eigen bestuur, wetgeving en rechtspraak verleend werd, van het omringende platteland. Tot het jaar 1644 was van dit alles ook feitelijk geen sprake. Het Sas van Gent behoorde tot de stad Gent en werd van daaruit bestuurd. Ook de rechtspraak geschiedde, zoals we nog zullen zien, door en vanwege Gent. La 1644 veranderde er op dit gebied veel; Sas van Gent werd bestuur lijk zelfstandig en kreeg een eigen rechtspraak, zowel strafrechtelijk als civie Ir echt r lijkQua wetgeving richtte men zich echter naar de Axeler Wetten en Gewoonten. Een gangbare definitie van een Stad luidt: "een nederzetting die wordt gekenmerkt door een vrijwel "aaneengesloten bebouwing waarin een grote niet agrarische "bevolking is gehuisvest, waarbij de bebouwing is gegroe peerd rond en de bevolking georiënteerd op een centrum "van economische bedrijvigheid, bestuur en/of kunst en "wetenschap" In deze definitie zitten nogal wat punten die in het voordeel van Sas van Gent spreken, namelijk de vrijwel aaneengesloten bebouwing, de bevolking die inderdaad nauwelijk agrarisch was en georiënteerd was op een centrum van economische bedrijvigheid (de sluizen en het kanaal). De term "grote bevolking" is rekbaar. Een niet al te grote stad in de Nederlanden had in de 16e eeuw slechts enkele duizenden inwone r s Wij kunnen daarom stellen dat ofschoon Sas van Gent formeel geen aanspraak kon maken op de betiteling "stad", zij zeker in de 18e eeuw een plaats was met een uitgesproken stedelijk karakter. Om te zien hoe de geboorte van Sas van Gent heeft plaatsgevonden en welke geschiedenis daaraan voorafging dienen wij enkele eeuwen terug te gaan in de tijd. In de Middeleeuwen, en vooral in de 13e eeuw, welvarende handelsplaatsVooral befaamd om Haar havens waren verbonden met de klont of Westerschelde 12e eeuw door de Schipgracht en de Burggravenstroomdie was voor het In de 13e de Lieve, zeer, ,c. 11 I

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1987 | | pagina 38