reerden en voor de St.Anne wierden door Friefeche Ruijters en des langs het voogel en 2359 - F 220 gelijk andere sterkten in Staats Vlaanderen onder de magt van den franschen Konings bukken: dog in het jaar 1673 was dezelve op het punt van veraaden te worden maar den Eerlijken Kapiteijn Berceau Kommandant van het fort St.Anthonij door geen fransche beloften een verradend van zijne overheijd willende worden verijdelde grootmoedig deezen listigen aanslag. Volgens een kort journaal zijn de Franschen in het jaar 1747 den 17 April uijt Gend gemarcheerd naar de Riemerheijde en aldaar in de gemetzelde hoofden leggende een groot uur Zuijdwaards van hier aan de Gendsche vaart, Balken ingelegd hebbende wierde daar door allen toevoer van zoet water afgesneeden; vervolgens hebben zij detachementen naar Zelsaaten gezonden; Zuijdorpe en ook den Overslag, en Asseneede, en zijn verder gedefileerd agter de Innundatie (welke bevoorens schijnt gemaakt geweest te hebben ten minste voor een gedeelte) en langs den St.Pietersdijk van waar zij aanstonds Post gevat hebben langs de zeedijk tot aan het zoogenaamde Mosselhuijsje of tot op een groot quartier uurs afstand van de Glacis Op deeze naderings des vijands heeft den heer Kommandant van Nispen dien zelvden dag de zoete innundatie geformeerd en dezelve ter hoogte van 7 Dm. booven het Peijl gebragt, zoo dat het land deeze 7 Dm. onder water moet gestaan hebben; wanneer door het Peijl word begreepen die steene welke in de zoute Innundatie Sluijs Amelia ingemetseld is; en met de hoogte van het gemeene Polderland gelijk legd; ook heeft den Kommandant om de Innundatie nog meer te volmaaken den zeedijk voor de galge Redout 1)4 vt. laaten doorgraaven. Deeze zoogenaamde Galge Redout was een aarde werkje geleegen op den Zeedijk ter afstand van ongeveer de 150 Roeden van de Glacis ter plaatse alwaar den dijk voor tijds een Elleboog pleeg te maaken pag:10, dat nu egter geslegt is. Des nagts van den 17 en 18 derzelve maand is volgens besluijt van gehouden Krijgs raad den Ingen.Berg ten 12 uuren uijtgezonden met 54 Pionniers en 22 Man ter hunner dekkinge, met oogmerk om den Evertsdam door te steeken, dog hebben hier aan maar kunnen werken tot 4 uuren des s'morgens wanneer hen door den comman- deerende Major van het kleijn Detachement Dragonders in den Austrichen Polder berigt wierde, dat de Franschen reeds door die Polder naar het veer of Pas marcheerde, waar op den Ingenr: met 16 Pionniers zig aanstonds naar Sas reti— hebbende de overige Pionniers en andere manschappen met hun Officier zig in het Fort den Everstdam geworpen, maar wierde geordonneerd dat deeze arbeijders zig dadelijk uijt het Fort naar de Stat zouden begeeven; De Boomen op de wallen aan de Oost zijde van de Stat wierden geveld, Lunet de Reserv een abbatti van Boomen en Takken en Piquet Paaien vast gehegt, en de Galge Redout als meede het Fortje teegen surprises beveijligt. Den vijand met eenige Schuijten of Booten het Sasse gat gepasseerd zijnde, zijn aldus Pape Schorre in den Austrischen Polder gekoomen, anderen daags den 19den reeds meester van den Evertsdam geworden. Den 25 daar aan volgende is den vijand des s'morgens van den kant van het mossel- huijsje beginnen te approcheerenen desgelijks het fort St.Anthonij met zijne Loop- graaven genaderd op welke laatste met Canon uijt het fort geschoote is dog uijt de galge Redout niet als met kleijn geweer gevuurd. Den 26; wierde door de Bezettinge eene passage gegraaven naar de Reserv door de wal en een travers daar voor gelegd, ook is er een Flancq in de Lunet (nu Hoornwerk Amelia) in deeze tijt opgeworpen en hebben de Franschen deezen dag hun geschut langs den Evertsdam in den Austrischen Polder gebragt; en den 28 daar aan drie Batterijen in gereedheijd gehad agter den dijk in den Austrischen Polder als een teegen het Bolwerk Fassy, een andere tegen het Bolwerk Hollandia, en een tegen de Galge Redout; welke Redout door een Corporaal en 8 man bezet zijnde, ook deezen dag verlaaten is; dog men heeft met het canon uijt de vesting twee der vijandelijke Batterijen gedemonteerd; Den 29. heeft den vijand een Batterij van drie stukken kanon, en twee hauwitsers agter de galge redout opgeworpen, en verder is langs den zeedijk voorbij de Redout genaderd; ook heeft den vijand deezen dag het Fort St.Anthonij in bezit genoomen, en daar in gevangen gemaakt 1 Officr: 1 constapel, 1 handlanger, en 28 gemeenen; en zijn toen de bruggen over de sluijzen in den tragel voor de scheepwagt leggende afgebrooken; en het commandement de Kerk en de barakken agter de Kerk in den brand geschooten dan vreezende dat de brand van het kommandement tot het Arsenaal mogte overslaan is dit gebouw door eijgen geschut onder den voet geworpen, waar op door den Magistraat en Predikanten aan den Kommandant verzogt is geworden te willen capituleeren.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1988 | | pagina 61