r 2429 F 247 1 Wat hield eigenlijk als Goude Fontijne". Het werd naam "De Het voorlaatste pand werd in 1649 gebouwd door Alexander Feris. Hij deed dit in opdracht van Sijmen de Fresne, die eigenaar was van een reeds lang op die plaats staande woning. Mogelijk was de oorspronkelijke woning uit hout geconstrueerd en heeft Feris na de afbraak daar een stenen huis gebouwd. Na "Het Land van Belofte vervolgens een pand werd en later "De bekende eigenaar van in 1625 Francois Garsia. U ziet dat tijdens de tachtigjarige oorlog hier en daar wel en kele Spanjaarden te Sas van Gent woonden. hij is het ambt van aangesteld voor het leven. "Het Haasje" kwam "De Drie Gekroonde Haringen" en dat aanvankelijk "De Stad Hulst" genoemd Posthoorn" of "De Groene Posthoorn"De oudst dit huis was ook al een Spanjaard, te weten Zuidelijk van het voorgaande stond een pand dat afwisselend de naam droeg van "Bergen op den Zoom" en "De Roemer" en daarnaast een huis dat evenals het hiervoor genoemde reeds in 1625 wordt genoemd met als eigenaar een militair - sergeant Lieven Heule- broucg, alias Cuijpers. In 1652 werd door aankoop Willem Jans Sluijmers de eigenaar. Sluijmers woonde in Sluis en dat was waarschijnlijk de reden dat hij zijn pand de naam gaf van "De Stadt van Sluijs". Goude Toorn" stond een pand dat in 1625 eigendom was Spaanse legerkapitein Bastiaan Delrio. In de loop van eeuw werd aan het huis de naam "De Prince Cardinael" ge- Een vrij populaire huisnaam in die tijd. Met de prins- werd naar ik meen de Franse kardinaal Richelieu be- 1712 was de naam van het pand inmiddels veranderd in Naast "De van een de 17e geven kardinaal werd naar doeld. In 1712 was "De Graaf van Buuren" Het volgende pand was tot 1645 eigendom van de Stad Gent. Tussen 1625 en 1642 was het de ambtswoning van de baljuw. Zo woonde er in 1625 de baljuw Ghilain van de Poele en in 1639 Francois Bourgeois Een paar keer is de term baljuw gevallen. het ambt van baljuw in? In het kort gezegd was het een bestuursambtenaar; de vertegen woordiger van de vorst in een bepaald gebied of stad. De taak van een baljuw lag in Vlaanderen voornamelijk op het gerechte lijke vlak. Zo was hij in strafzaken ook vervolgingsambtenaar In de Franse tijd is het ambt van baljuw komen te vervallen. Een baljuw werd aangesteld voor het leven. Het hier besproken pand heette overigens Het daaropvolgende pand heette "De Wijnroemer" en het huis dat daar weer ten zuiden stond was wederom een schepping van Alexan der Ferris, die het had gebouwd in 1648 Naam van het huis: "Het Land van Belofte". Het volgende pand had ook al vermeld in 1625. Een van de 17e eeuwse bewoners en tevens eigenaar was Ferdinand Baijens, van beroep schoenmaker. Deze Baijens werd in 1686 be schuldigd van naaktloperij en kreeg daarvoor een veroordeling aan zijn broek. Nou ja, aan zijn broek. De hem op 25 november 1686 opgelegde boete bedroeg 25 gulden ten voordele van de bal juw plus 6 gulden voor de Armen van de Nederduitse Gemeente. Of hij wellicht tijdens zijn escapade kou gevat heeft weet ik niet. Wel is bekend dat hij niet zolang daarna is overleden.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1989 | | pagina 29