r 2431 F 249 GEVECHTSHANDELINGEN IN MEI 1940 TE SAS VAN GENT wat Chevalier zich d.R. januari 1946 31 der compagnie die te Den Heer Burgemeester te Sas van Gent 2e Regiment Cavalerie Wielr. 1 Staf 3 gemotoriseerde cavalerie regimenten 1 regiment carabiniers wielrijders (het 2e de diensten artillerie 75 (gemotoriseerd) enz. 1 Staf 2 Bataillons (1ste en 2de) met drie compagnies waarvan één mitrailleurs 1 compagnie antitank geschut 47 m/m Algemeene organisatie gestreden: 2e Cavalerie Divisie Hierbij gelieve u het verhaal van het gevecht om Sas van Gent te vinden van Mei '40. Het werd volgens herinnering opgemaakt. Ik bied u mijn excuses aan voor de "militaire" stijl, die noodzakelijkerwijze ietwat gedwongen is. De verhaalde feiten zijn nauwkeurig volgens de waarheid. De vermelde uren zijn zoo nauwkeurig mogelijk vastgesteld. Zoodra mijn bataillonscomman- dant de geschiedenis van het regiment zal hebben gepubliceerd, zal ik u dadelijk een exemplaar zenden. In dit verhaal is er vaak sprake van een vooruit geschoven post. De bevelhebbende officier over dezen post, lui tenant Debefve, is een held uit den strijd van 1940 en is nauw verbonden met uw land. Want in 1944 werd hij per parachute in Holland door de Engelschen neergelaten, hij verbleef er verschei dene maanden, als burger vermomd en meldde verscheidene doelen aan de RAF tot den dag waarop hij door de oprukkende Britten werd verlost, die uwe landgenooten met ongeduld wachtten. Met de meeste hoogachting, Kapitein Chevalier P.S. Indien eenigszins mogelijk zult u mij ten zeerste ver plichten indien u mij kunt laten weten hoeveel Duitschers er in Sas van Gent en omgeving begraven liggen. De ouderen onder ons zullen zich de oorlogshandelingen in mei 1940, in en rondom Sas van Gent, nog goed herinneren. Voor de jongeren zal het zeer interessant zijn te weten, er zich in die dagen heeft afgespeeld. Twee verslagen, inzake de op 19 t/m 23 mei 1940 plaatsgevonden zware gevechten, welke door de bevelhebbende militairen aan de Burgemeester van Sas van Gent werden gezonden, worden hierna gepubliceerd. De redactie van de desbetreffende relazen zijn qua taal en stijl zo veel als mogelijk is intact gelaten, teneinde de strekking omtrent de zienswijze van de betrokken Belgische verslaggevers niet te verstoren. Zoals u zult zien verontschuldigt de kapitein zelfs voor het bezigen van de stijl in de stukken. AL met al een brok lectuur, waarin de gruwelen van de tweede wereldoorlog, zoals deze ook in onze eigen omgeving plaatsvon den, nog eens duidelijk worden belicht. Sas van Gent heeft i

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1989 | | pagina 31