2453 V 24 anno 1504 UITTREKSEL UIT HET REGISTER VAN DE ARCHIEVEN BEGINNENDE IN 1498 N° 17 In de koninklijke Rekenkamer in Rijssel in Vlaanderen, (folio II c LXIII verso) Brieven van Monseigneur de Aartshertog, in dewelke hij aan zijn algemene betaalmeester toestemming verleent om, in het land en Heerschap Watervliet, een gesloten stad te stichten, met andere artikelen en punten opgeschreven in deze brieven. Hij en en die hij het werk stad, het durven ontlasten. Het was voor ons een groot genoegen hem enkele gunsten, vrijhe den en vrijstellingen toe te staan en te octoyeren, met gezag en mogelijkheid om in genoemde stad enkele handelszaken, die in de streek bij de zee worden bedreven, te regelen. Te weten: Macht en autoriteit om zout te zieden en daarvoor controle en politie te hebben, zoals men dat ook doet in Oostburg, Axel, Hulst en andere plaatsen gelegen aan de grens van de Vlaamse kust, en gelijkelijk om in geheel Zeland alle soorten koop en eetwaar te lossen, die men gewoonlijk lost in Duinkerke, Ostende, Biervliet en andere buurtplaatsen van het genoemde Watervliet. autoriteit om zout te te hebben, zoals men dat andere plaatsen gelegen gelijkelijk om Hij in te gen voor voeren. heeft in de genoemde polder van St. Christoffel een mooi siervol kerkkoor doen stichten en is van plan daar een grote siervolle kerk te doen bouwen, maar vanwege de grote onkosten daarvoor zal moeten maken en verdragen. Bovendien voor en de bouw der poorten, grachten en muren van dezelve ook in overweging nemende de plaatselijke situatie, daar land onbewoond is en zonder bomen, zou hij genoemd werk niet ondernemen als het niet was om dat te verbeteren en te Philippe, bij de gratie Gods, Aartshertog van Oostenrijk, Hertog van Bourgondïe, Lotharingen, Brabant en Stier, van Karinthïe, Karniole, Limburg, Luxemburg en Gelderland. Graaf van Vlaande ren, Hausburg, Tirol en Atrecht. Paltsgraaf van Henegouwen, Land graaf van de Elzas, Markies van Burgauw en van het Heilig Rijk, van Holland, van Zeland, van Ferette, Kiburg, Namen en Zutphen. Heergraaf van Friesland, de buurtstreek van Slavonic, van Porte- nauw, Salens en Mechelen etc. brengen ter kennis aan allen, nu en in de toekomst, dat we het smeekschrift ontvangen hebben van onze vriend en getrouwe Leen heer, Ridder en Raadsheer en algemeen betaalmeester van onze domeinen en financiën, de Heer Jeroen Lauwerin, Heer van Water vliet, bevattende dezelve het land en heerschap van Watervliet, evenals de polder van St. Christoffel, die door de aanvrager en zijn lotgenoten 3 a 4 jaar geleden zijn ingedijkt: dat de zelve Heer Jeroen, suppliant, een zeer goede en geschikte en gunstige plaats gevonden heeft om een gesloten stad te stichten, te verheffen en op te bouwen; hij overweegt het grote nut dat hij en de zijnen zouden kunnen hebben in de toekomst, en dat daardoor onze onderdanen van deze streek, zowel aan de kust als aan de landzijde, erg versterkt zouden zijn. is geneigd en heeft het vaste verlangen om zich daarvoor zetten en om een groot deel van de koninklijke bezittin- te besteden en om te beginnen zijn bedoeling uit te

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1989 | | pagina 53