2456 V 27 en (die men gewoonlijk in schaap of ram. - dat Heren ner Vlaanderland, Sluis genoem- zo dik- - dat zijn - dat in dezelve stad, de supplianten, wij Is het hun goed zal dunken het spinnewiel zullen kunnen gens de statuten en opvolgers, met brave geval dat ze de genoemde suppliant van Watervliet, waarop men dat doet het verhandelen van over deze zouthandel in ons Vlaanderland. - dat men in Watervliet de koopwaar en de negotie van haring zal kunnen uitoefenen, zoals dat tegenwoordig gebeurt in Zeeuws Vlaanderen en elders zonder het radmerk erop te zetten. Maar men zal kunnen gelasten al wat betreft het opslaan van genoemde gekaakte haring, ook wat betreft andere verschillende merken dan van de andere plaatsen in Vlaanderen, volgens eigen keus, zodat men het verschil zal kunnen zien in verscheidene koopwaar. - dat alle ingezetenen, burgers en bewoners van de genoemde stad Watervliet altijd vrij zullen zijn en blijven van tolrecht voor gans ons Vlaanderland, zoals de burgers en inwoners van Duinker- keNieuwpoort, Sluis, Biervliet, Axel en andere plaatsen aan de zeekust van ons Vlaanderland. land en Heerschap van Watervliet, zijn opvolgers de heren van Watervliet, voor dezelve welzijn de sajet op zetten en kunnen verhandelen vol- ordonnantiën van dezelve suppliant en zijn lieden, die er verstand van hebben in het daar komen wonen. Zo zal en kan er beslist worden met recht om die sajet te bewaren en in te pakken. in genoemde stad van Watervliet de genoemde suppliant of erfgenamen en opvolgers een vrije markt per jaar zullen kunnen stichten: een vrije markt per jaar gedurende 4 werkdagen, zonder meer, vanaf het feest van St. Gervais, 19 Juni, al geven de de vrijheid aan alle mannen en vrouwen die deze vrije markt willen bezoeken, zoals dat gewoonlijk in zo'n geval gebeurt: van en opvolgers een vanaf het feest van St. aan alle mannen en bezoeken, zoals dat gewoonlijk in zo'n de vrijheid om te komen en te gaan overal in onze landen en Heer schappen gedurende 8 dagen voor dit feest en 8 dagen nadien. En ook één marktdag per week, die elke Dinsdag zal gehouden wor den. zijn erfgenamen en opvolgers, de accijnzen zullen kunnen heffen ter hun profijt en de belastingen, die hier volgen: te weten 8 deniers van Parijs (de munt in ons Vlaanderland) op elke partij wijn. 16 grossen van genoemde munt op elk vat dubbel bier. 8 grossen op elk vat klein bier. 8 grossen op elke koe of os. 8 grossen op elke vaars of jonge os de streektaal "runderken" noemt). 4 grossen op elk melkkalf, 3 grossen op elk lam. 1 grosse op elke maat tarwe. 2 grossen op een maat gerst, haver of ander graan. Elke keer als wij en onze opvolgers enig recht en portie zullen nemen op dezelve belastingen en accijnzen, zoals wij dit doen bij dergelijke lasten in andere plaatsen van het Vlaanderland. Door deze brief hebben wij toegestaan, geboden en toegestemd aan den Heer van Watervliet en zijn opvolgers, vrij molenrecht in dezelve Heerschap van Watervliet, op voorwaarde dat ze genoeg aan de onkosten voor het onderhoud van de molen deelnemen en dat de inwoners en zij die in Watervliet verblijven verplicht zijn in de molen te malen, onkosten die gemaakt en bevolen zullen in ons Vlaanderland en andere plaatsen bij gelijke waar. Hij zal politiemacht hebben en er gebruik van maken zoals men dit doet

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1989 | | pagina 56