HM Sas van Gent, 200 j aar geleden. 2914 F 308 de er 9 januari. Burgemeester de Jonge heeft deze vergadering belegd, omdat geen roggebrood meer in de stad te verkrijgen is. De keurmeester van het bakkersgildede heer van Goethem, verzoekt de burgemeester de molenaar Johannes de Pauw toestemming te geven In de Resolutieboeken van Sas van Gent kunnen we niet alleen de notulen van de bestuursvergaderingen vinden, ook alledaagse gebeurtenissen die door het toenmalige gemeentebestuur behandeld moesten worden, zijn er in vermeld. In de vergadering van 6 januari 1794 wordt niet alleen een klacht behandeld, dat de molenaar te veel scheppen "muldersmeel" genomen heeft, ook beurtschipper Huybreght van Boven heeft tegen de regels van de Sasse gemeenschap gezondigd en moet bij burgemeester en schepenen op het matje komen. Op laatstleden woensdag heeft hij op eigen gezag besloten de beurtvaart op Middelburg niet te laten doorgaan. Dit had tot gevolg, dat de post naar genoemde stad niet kon verstuurd worden. De beurtschipper verweert zich met het argument, dat zijn schip in de "kaaije vervroozen legt". Na ingewonnen informatie is gebleken, dat de beurtschippers uit Hulst en Axel normaal gevaren hebben, ook zijn ze weer veilig in hun thuishaven teruggekomen. Er wordt ook nog een klacht behandeld van de R.K.Gemeen schap. In de "Burger Crijgsraad" is een vacature ontstaan.Deze rechtbank was in tegenstelling tot de militaire krijgsraad samengesteld uit burgers en behandelde ook alleen maar zaken, die de burgerij aangingen). Op 17 juni 1787 was in dit land bepaald, dat ook R.K. burgers in de toekomst verkiesbaar zouden zijn als lid van bedoelde rechtbank. De R.K.ingezetenen hadden gehoopt, dat een van de Roomsen tot lid van die rechtbank zou zijn toegelaten. Dit was echter niet het geval geweest tot groot ongenoegen van de Katholieke inwoners van onze gemeente, terwijl in Hulst wel een Roomse Katholiek tot lid van die rechtbank gekozen was. Besloten wordt een brief aan de Burger Crijgsraad te zenden en deze te adviseren, om moeilijkheden in de toekomst te voorkomen, bij een volgende vacature een lid van de Roomse godsdienst te benoemen. Er wordt zelfs een aanbeveling gedaan in de persoon van Johannis du Pont. 25 Januari 1794 antwoordt de Burger Crijgsraad de gemeente, dat zij het advies ontvangen hebben tot aanstellen van "Pausgezinde borgers tot leeden van dezelve Crijgsraad". In de voltallige vergadering van de Crijgsraad, die op 20 januari gehouden is, hebben zij gesproken over het advies van burgemeester en de schepenen. Ze menen echter de raad van het gemeentebestuur niet te kunnen opvolgen, aangezien het reglement het niet toestaat R.K. burgers tot lid van de rechtbank te benoemen D(X)R L.A.S/\RNiii:i,-A\'nn:iMs.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1994 | | pagina 14