2924 F 318 J. de Bruijn schoolonderwijzer Actum Sas van Gend den 29 Mei 1819. Merry burg van Goethem secretaris In de keuken. Een ijzere rooster in de konforen; aan den oven een ijzere kas en deur. Een houte vierkant hoekkas je vast gespijkert op de binnen en buitendeurider voorzien met slot en sleutel In de kamer naast de Brakken. Twee houte kassen in Een vijf binnen plancken en in een zes binnen plancke, met sloten en twee sleutels. Verders drie binne deuren met sloten en sleutels Drie raamen in ider een ijzere sluitbout en spie. Een kopere knop aan de agter deur. in de Bedstede op Solder ses onderlagen en een losse plank een kopere knop aan de zoldertrapdeur een Metale Bel aan de voordeur en een slot en sleutel aan de zelve. een houte trap van veertien treden. Aldus de vorenstaande inventaris in duplo opgemaakt door ons Burgemeester en Secretaris der Stad Sas van Gend, ten bijwezen van de heer J. de Bruijn, schoolonderwijzer alhier onder wiens bewaring en gebruik de goederen en objecten in de zelve vermeld zijn toevertrouwd en dier halve voor de zelve verantwoordelijk blijft; welke benevens ons heeft geteekend de Bel op 29 april 1819. De gemeente zit met de handen in het haar. Hoe moet het nu verder met het onderwijs, dat nog maar een goed jaar op gang gekomen is? Waar vindt men op korte termijn een goede schoolonderwijzer? Op 15 mei 1819 schrijft de schoolopzie ner aan de gemeente, dat "door de goeden zorg van den Heer Hoofd inspecteur eerstdaags een jongeling uit de Kweekschool van Haarlem verwacht wordt om de vacante school tijdelijk waar te nemen." De 22 jarige Johannes de Bruijn die in Middelburg geboren is, arriveert al spoedig in Sas van Gent. Hij is in het bezit van de bevoegdheid van de derde rang. Op 29 mei 1819 wordt in tegenwoordigheid van burgemeester Merry, secretaris P.van Goethem en Johannes de Bruijn de inventaris van de onderwijzers- woning en het schoollokaal opgemaakt. In het gemeentearchief is de volgende lijst aanwezig: Inventaris der Goederen en objecten zich bevindende in het Schoolhuis en Locaal behoorende Aan de Stad Sas van Gend. als volgt: In de school Twee schrijftafels met hun zit en voetbanken Een lessenaar met zijn voetbank, twee sloten en sleutels Vijf leestafels met hunne zit en voetbanken Een swart hangbord om onderwijs op te geven. Negen loode inktkokers. Een lat aan de muur bij forme van kapstok.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1994 | | pagina 24