Excursie naar Gouda Door Wim Westbroek op veler verzoek met de Na de lunch gingen we, naar keuze, naar de Kaarserij “De Vergulde Kaars”of naar de Goudse Pottenbakkerij van Adrie Moerings. De heer Moerings gaf een prachtige demonstratie van het draaien en bakken van grote en kleine vazen, schalen en deksels. De beroemde Goudse pijpen werden eveneens vervaardigd. Het leek spelenderwijs te gaan en iedereen was onder de indruk. In de Kaarserij werd een verhandeling gegeven over grondstoffen, de verschillende wijzen van maken en verven. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de laatgotische Grote of Sint-Janskerk De Sint-Janskerk is gewijd aan Johannes de Doper en is met zijn 123 meter de langste kerk van Nederland. Oorspronkelijk was het een Rooms Katholieke kerk maar werd tijdens de Reformatie in 1573 toegewezen aan de Protestanten. De kerk is vooral vermaard om de 64 gebrandschilderde ramen, de z.g. Goudse Glazen, waaronder een aantal van de gebroeders Crabeth, uit de 2e helft van de 16e eeuw). In de kerk mochten we plaatsnemen in het koor en werden onthaald op een zeer interessante en ludieke lezing door de koster van de kerk. Hij vertelde over het onstaan van de Goudse Glazen, de betekenis van de diverse taferelen en hoe deze in de kerk gerangschikt zijn, alsmede overige wetenswaardigheden. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn de Glazen verwijderd en elders opgeslagen. Deze boeiende belevenis in de kerk deed de reisleiders besluiten het ochtendprogramma te wijzigen om langer in de kerk te kunnen verblijven. Door tegenslag op donderdag vertrok het gezelschap pas om 7.45 uur en mede door de verkeersdrukte was de aankomst eveneens vertraagd. Na een lange reis was het goed toeven in Tearoom van de Berg, waar de koffie met de bekende Goudse stroopwafel werd geserveerd. Aldus hersteld van de reis kon met het bezoek aan Gouda worden begonnen. De prima verzorgde lunch, inclusief een heerlijke Goudse kaassoep, werd gebruikt in restaurant “De Bottelaar” Vervolgens brachten we een bezoek aan het stadhuis. Het is het oudste laatgotische stadhuis van Nederland en gebouwd in 1450. Het bordes is uit 1603. In 1952 kwam de restauratie Op donderdag 16 en zaterdag 25 september 1999 hebben we Heemkundige Kring een bezoek gebracht aan de stad Gouda. Gouda is gelegen aan de samenvloeiing van de Hollandse IJssel en de Gouwe, waardoor deze stad zich kon ontwikkelen tot een belangrijk industrieel centrum. De bekende Goudse industrieprodukten zijn kaas, aardewerk Gouds plateel, pijpen), stroopwafels en kaarsen. In 1272 kreeg Gouda stadsrechten van Graaf Floris de Vijfde en ontwikkelde zich in de 16e eeuw tot de vijf belangrijkste steden van het toen machtige Graafschap Holland. 3411 A 180

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1999 | | pagina 7