De schrijver 101 10 November De strijd wordt steeds heviger, geweldige kanonnades worden over en weer geleverd. Het is hier een leven dat hooren en zien vergaat.20 6 November. Betrekkelijk stil. Alleen veel vliegers te zien. Zes vliegers trachten steeds boven de linies van de Duitschers te komen, doch als ze er boven of in den omtrek komen worden zij hevig beschoten door afweergeschut. Weer komen ze terug en maken een bocht over Assenede, langs en over onze fabriek, zoo terug naar de zuidoost kant van Selzaete, doch steeds met hetzelfde resultaat niets te kunnen uitvoeren en geven hun beproeving op. 7 en 8 November. Gewone drukte, kanongeschut met afwisseling van machinegeweervuur. Vliegers in actie, dag en nacht, doch dat zijn wij gewoon. 9 November, hetzelfde lieve leventje. Berichten uit Duitschland dat de keizer en de kroonprins zijn afgetreden. Alles voert de roode vlag. Soldaten en de vloot, alles is in opstand. De revolutie wordt ontketend, de matrozen zijn aan het muiten geslagen. Reeds beschieten zij Hamburg, daar het garnizoen hetwelk daar ligt, de regeering nog trouw is gebleven, doch na een uur geeft dit zich over en plant de roode vlag op de toren. De soldaten weigeren de bevelen van hun meerderen op te volgen. Geheele regimenten met roode vlaggen en banieren trekken door de straten en eischen het einde van de krijg en brood. Het is alzoo met het groote Duitsche rijk gedaan, voor het zwaard en door het zwaard vernietigd. Wat Oostenrijk betreft, dit is geheel verdeeld. Hongarije behoort niet meer bij Oostenrijk. Al de andere staatjes vroeger behoorende bij Oostenrijk, zijn thans op zichzelf. Comité dat hier weer ijlings samengesteld is om voor al die menschen te zorgen en onderdak te bieden. De meeste van hen verblijven in de glasfabriek, fosfaatfabriek, in de openbare school en bij burgers of magazijnen. Het is weer een droevige stoet en steeds maar regenen, hetwelk de menschen nog meer ontmoedigt en afmat. Alle beddengoed dat die menschen vervoeren is alles doornat geregend. Daarbij komt dat men meer oude menschen en vrouwen ziet sukkelen met hun have en goed. Hun mannen zijn er bijna niet bij te zien daar deze meerendeels door de Duitschers zijn weggevoerd uit vrees voor met de vijand mee te zullen vechten. Daardoor ziet men niet anders dan oude menschen met vrouwen en kinderen, lammen, blinden, zieken, kreupelen, het is een treurige, dubbel treurige stoet. Al die menschen die angstvallig naar een onderkomen zoeken terwijl hetgeen zij achterlaten omvergeschoten, gestolen of verwoest wordt. Vele van deze menschen hebben ook nog familie achtergelaten waarover zij natuurlijk de meeste angst hebben. Naar hun zeggen zijn er nog vele bewoners in de kelders gebleven of hebben zich verstopt om toch maar niet weg te moeten. In Duitschland keer alles om. De bevolking wilden Keizer weg hebben, als ook de Kroonprins want deze staan in de weg voor de vredesbesprekingen, daar de geallieerden niet met dezen willen onderhandelen. De revolutie staat daar voor de deur. Armoede, honger en doodslag staat het binnenland te wachten. 2" Hier eindigt het geschreven dagboek

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 103