Het bestek 1.4 b) Hoogte: 18 Overzien wij het geheel dan is de conclusie: er moest aan, inclusief een haan op de toren en een uurwerk. Niets stond een aanbesteding nog in de weg. een kerk gebouwd worden met alles er op en er Het gemeentebestuur had op 27 november 1890 besloten gratis 1500 m’ zand van de vestingwallen ter beschikking tc stellen en toestemming te verlenen tot 31 december 1892 kosteloos gebruik te maken van 2000 vierkante meter terrein op de vestinggronden. Chr. Verhaak, drukker tc Sas van Gent, mocht het "Bestek en Voorwaarden waarnaar zal worden aanbesteed het bouwen eener nieuwe R.K. Kerk van O.L. V. Hemelvaart te Sas van Gent. Bisdom Bre da volgens ontwerp van Joseph Th.J. Cuypers, Architect iviel Ingenieur te Amsterdam drukken. Verhaak maakte van de omslag veel werk. Hij gebruikte zes verschillende lettertypes, een bont geheel. Inventaris van kerkdijk kunstbezit onder nr. 6. Het beeld zou afkomstig zijn van een calvariegroep Chris-tus aan het kruis, met onder hem de beelden van Maria en Johannes). Uit geen enkele inventarislijst blijkt echter, dat er in de parochie ooit een calvariegroep aanwezig is geweest. Wel staat er op de inventarislijst t an 1837, 24 oktober ‘het bedt van Mater Dolorosa", wat direct verwijst naar een calvariegroep, maar dat gaat hier niet op. 4 Systeem Monier: benaming voor gewapend beton, ontleend aan de naam van de uitvinder. Joseph Mo- nier (1823-1906). die in 1868 octrooi kreeg op zijn vinding, zie verder bij 3.9 Het bestek geeft interessante details: a) Afmetingen: lengte van het schip 40 meter; breedte van het kruis 17.50 meter; breedte van het middenschip 7,60 meter; breedte van de zijschepen 3,50 meter. fundering - 2.20 meter; zangkoor 6 meter; goten middenschip 12,85 meter; nok middenschip 20.50 meter; galmgaten 20,50 meter; wijzerplaten 26 meter; torenhaan 53.50 meter;. In artikel 3, 3 staat de kapel van O.L. Vrouw der Smarten vermeld. Dat is de huidige Mariakapel. Dat is an belang in verband met een beeld dat toen in de oude kerk stond en ook als zodanig in oude registers vermeld wordt. Het beeld staat nu boven de uitgang naar de sacristie. Interessant is de opmerking in artikel 4 van het bestek: “Verder zal de aannemer, alle voorkomende oneffenheden, kuilen of kelders, welke zich in het terrein mochten bevinden aam uilen met zand, kos teloos te verkrijgen van de naburige vestingwallen. Artikel 11. 37 bevat een opmerking die van belang is voor de industriële geschiedenis van Sas van Gent en Nederland: "In het middenschip, de transepten en de sacristie te maken een spitsbogig tonge welf van cementijzer, volgens het systeem Monier4 door de fabriek te Sas van Gent tc leveren voor 2.75 m2.” Het gaat hier over de vroegere betonfabrick van de firma Picha-Stcvens. "Als bouwterrein zal over een nader aan tc wijzen ruimte der vestingwallen mogen worden beschikt, die door den aannemer moet worden omheind. De aannemer zal behalve de vloer nog v an de oude naar de nieuwe kerk overbrengen en aldaar behoorlijk plaatsen de communiebank, den preekstoel, alle beelden met hun consolen."

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 20