nu 3 <7777^ 3.4 De ruwbouw Wandopbouw middenschip schets door Johan Wijne 1992 3.5 De eerste steen 23 en de Gemaakt een houten geschilderd, hoog 4 en Spiring tekent dan aan: kruis van battings, en breed 2 meter.” Met extra sicrkrullen en onderstreept schrijft hij vervolgens: “Zondag den 12den Juli 1891 om 5 uur na den middag Den gedenksteen, plegtig aan hel priesterkoor, hoek triumfboog, door den Zeer Eerwaarde Heer Pastoor ingcmetseld”. De kolommen of pilaren rusten op “acht-kante basementen”. Die werden, zoals zoveel andere zaken, op de bouwplaats zelf gekapt. Zo maakte men ook de kozijnen en de deuren op de werf. Spiring maakt aantekening van de soorten en maten van het hout. Op 19 mei, derde Pinksterdag, regende het. Het was niet erg, want de metselaars moesten de stenen voor de pilaren hakken slijpen. Dat gebeurde in loodsen op het bouwterrein. Eigenlijk kon men niet verder, want er moest gewacht worden op de hardstenen plintbanden. Die waren er de volgende dag; ze werden gesteld en er kon begonnen worden met het opmetsclcn van de zijmuur aan de straatzijde (Zusterstraat). Er werd gemetseld in kruisverband. Op 20 mei was ook de zandaanvulling voltooid. Op zaterdag 30 mei bereikte men de onderkant van de kapitelen van de kolommen of pilaren: 3,86 m boven peil. Er werd driftig voort gemetseld. Het grootste aantal metselaars op één en dezelfde dag was 14. Bij hen hoorden opperlieden en kalkbrouwers (specie-makers). Intussen werkten timmerlui en arbeiders voort; een steenhouwer was er ook bijna de hele tijd. Soms waren er meer dan veertig man op de bouw aan het werk. Men metselde eerst de buitenmuren en de kolommen. Op 10 juli werd een eerste gedeelte van een kettinganker, 921 kilogram zwaar, door de zij-beukmuren, het transept en het priesterkoor aangebracht. De kapitelen werden gesteld en op zaterdag 11 juli waren alle muren van de kerk opgetrokken tot 6,20 meter boven peil. Een mijlpaal. --2 3 6 4- i Schema van de wandopbouw van het middenschip: 1. Lichtbeuk. 2 Tüforium. 3. Beuk- of arcadeboog. 4. Kapiteel. 5. Basement, Travee. 7. Kraagsteen waarop de ribben uitlopen.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 25