Het kleine torentje 3.9 25 Voor dit gedeelte is rijkelijk geput uit: Hans Schippers. Bouwt in Beton. 1995, p. 13-15; van dezelfde auteur: In Sas van Gent begon de victorie, in: De Ingenieur. Jrg. 102, 1996. nr 2. p. 17-19 Op 30 september zijn de muren van de transeptgevels op hoogte en dan begint eigenlijk het grote afwerken. Een rondboogje boven de sacristie-ingang moest een spitsboogje met vlechting worden. Daar moest f 10,00 - voor worden bijbetaald. Er werd begonnen aan de vlechtingen boven de hoofdingang en de timpaan-vullingen in het kerkportaal. Het zijn staaltjes van metselwerk. Het kruis voor de dakruiter of Angclustoren wordt aangevoerd, weegt 85 kg en zal diverse malen geverfd worden. De betonfabriek van de firma Picha-Stevens6 Beton bestond al voor het begin A an onze jaartelling. De Romeinen gebruikten een mengsel A an kalk, kleine stukjes steen en puzzolaanaarde. Verschillende ‘betonnen' bouAVAverken zoals het Pantheon in Rome en het aquaduct van de Pont du Gard zijn nog steeds toeristische trekpleisters, maar ook een gedeelte van de haAen van het oude Caesarea in Israël. In de loop van de tijd Avas die kennis echter verloren gegaan. In later tijd gebruikte men als hardingsmiddel gemalen tufsteen uit de Eiffel. Men noemde dat ‘tras’. Omdat de kwaliteit van de tras steeds verder achteruit ging, begon men in de 19“ eeuw te zoeken naar een vervangingsmiddel. De Franse tuinier Joseph-Louis Lambot maakte rond 1845 bloembakken A an ijzerdraad en omhulde die met cementmortel en liet dat drogen. Hij noemde zijn Ainding^ër ciment. Een andere bloemist Joseph Monicr (1832-1906) Averkte dat idee verder uit en zocht naar andere toepassingen. In 1868 vroeg hij octrooi aan voor zijn beton armé, Avaarmee hij buizen en waterreservoirs maakte. Het ‘systeem Monier Avas geboren. De gebroeders Francois en Jean-Baptist Picha uit Gent hadden in 1880 voor België de octrooien A an Monier voor het maken A an beton verworven. Zij hadden in Gent een cementijzerfabrick "aan de ham", rue de Jambon zoals de Ham aan het begin van de 20‘ ccuav genoemd werd. Tot heden is te Gent aan het pand Ham 133 een grote betonnen plaat Diezelfde week echter zijn de kruisbogen gemetseld en Avordt “de klok met stoel en toebehoren" uit de toren van de oude kerk genomen en vervolgens als angclusklokjc in de kruistoren gehangen. Het is niet duidelijk Avat daar precies mee bedoeld Avordt. Het moet Avel de dakruiter zijn. Avant in een brief aan de bisschop schrijft Blankers dat de architect ook een torentje had voorzien “om vanuit de sacristie te kleppen". Spiring noemt de dakruiter overigens ook het Angelustorentje. Over dat gebruik is ter plaatse echter niets bekend De toren staat boven het stergeAvelf, Avaarin zulke grote “gaten" zijn (er zijn geen sluitstenen, maar kruinringen), dat er gemakkelijk een touw doorheen kan. Bij navraag (in 1992) kon echter niemand van de zeer oude Sassenaren zich een klokje in het kleine torentje herinneren. Intussen moest er natuurlijk ook in de oude kerk geluid kunnen worden en daarom moest een hulpklokje in de oude toren worden gehangen. Spiring houdt exact bij hoelang tAvee timmerlui daar aan hebben geAverkt. boven moest met 3.8

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 27