Betonfabriek Picha-Stevens Aldus een mededeling van de kleindochter van Louis Stevens, Maud Misseghers-Stevens. 26 te zien, die tegen de zijgevel is aangebracht, met als opschrift: F J PICHA FRERES. 1 RAVAUX en CIMENT et FER. Op 10 juni 1886 huwt Franciscus Louis Jozef Picha (22 jaar oud. beroep fabrikant) met Angelica Dominica Maria Louisa Stevens (27 jaar) te Sas van Gent. Jean-Baptist Severinus Picha (22 jaar oud, beroep fabrikant) trouwt op 6 september 1887 met Clarisse Sophia Anthonetta Stevens (30 jaar) te Sas van Gent. Men mag veronderstellen, dat dc Picha’s al enige tijd bekend waren met de familie Stevens in Sas van Gent. Floe Blankers aan zijn architect gekomen is, ligt voor de hand: via Louis Stevens. Stevens was in de zomer in Sas van Gent en in de winter in Amsterdam. En hij was zeer goed bevriend met Jos Cuypers. In het bestek van Cuypers was sprake van het gebruik van beton. Cuypers was helemaal voor het beton gewonnen. In mei 1892, toen de kerk bijna voltooid was, hield hij een rede op hel Nationaal Congres voor Bouwkunst, waarin hij de loftrompet stak over het 'Ccmcnt-lJzer of Systeem Monier’. Hij zegt daarin onder veel meer dat de 'vlakke wand (van beton) nog gunstiger voor klankbodem optreedt, dan baksteenmetselwerk.' Bij zijn opsomming van de belangrijkste toepassingen van 'cement-ijzer’ horen ook diverse typen Louis Stevens, advocaat en burgemeester van Sas van Gent (van 1884-1890), broer van de beide dames Stevens, en daarmee zwager van de gebroeders Picha. huwde 34 jaar oud op 22 november 1887 met Maria Madelena Paulina Malotaux (18 jaar), dochter van Nicolas Henri Gabriel Malotaux en Lourc Rufin. Malotaux was suikerfabrikant in Sas van Gent. Het kerkdijk huwelijk werd gesloten ten overstaan van Frans Stevens, priester van het bisdom Gent en pastoor in Mariakerke. met de (vereiste) toestemming van pastoor Blankers. Getuigen in de kerk waren de wederzijdse ouders: Nicolas Malotaux en Louisa Stevens-Thomaes. Haar echtgenoot was al enkele jaren overleden. Een jaar later, in 1888. werd in Sas van Gent een filiaal gesticht van het Gentse bedrijf van de Gebroeders Francois en Jcan-Baptist Picha op de oostelijke oever van het kanaal, op het terrein van de familie Stevens: de firma Picha-Stevens met Stevens als directeur. Louis Stevens In 1889 nam dc firma deel aan de Zecuwsche Nijverheidstcntoonstelling in Middelburg. Kosten noch moeite had men gespaard om maar goed voor de dag te komen. Hun inzending van betonnen voorwerpen, bestaande uit enkele waterputten, dakplaten en een roeibootje met de naam De Zeemeeuw, kreeg met algemene stemmen van de jury de hoogste onderscheiding. Stevens had toen al contacten in Amsterdam. Was hij toen al directeur van de Maatschappij tot Houtbereiding tegen Bederf? In ieder geval ging de jonge firma Picha-Stevens samenwerken met deze Maatschappij. Dat leidde in juli 1890 tot de oprichting van de Amster-damsche Fabriek van Cement- ijzerwerken (Systeem Monier). Pastoor Blankers was ten tijde van het huwelijk van de burgemeester een maand in Sas van Gent. Hij moet zoal niet aanwezig geweest zijn bij dat "society-huwelijk”, dan toch minstens de familie Stevens en dus ook dc gebroeders Picha gekend hebben. De familie Stevens hoorde tot de notabelen van Sas van Gent. S*i aan-Gent Panorama. 7

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 28