3.10 De gewelven O.'foJL Koophandel en Fabrieken te Temeuzen. Dossier 586. 27 uit de pas opgedane ervaringen in Sas van Gent over mee praten, prachtige klankbodem voor koorzang en orgelmuziek. Archief Kamer van gewelven en zolderingen. Hij kon er Het betonnen gewelf is nog steeds een Op maandag 12 oktober 1891 wordt begonnen met het metselen van de gewelven - Spiring spreekt over “welven” - in de zijbeuken. De hoofdbekapping is bebord. Op diezelfde dag begint ook een stukadoor aan zijn werk Het is een belangrijke week: de kolonetten in het priesterkoor worden gemetseld. de sluitstenen worden bewerkt en de formelen onder de kruis en arcadebogen worden weggenomen. Een “gcmonteerd-ijzermodel-graad, voor het spitsbogig tongewelf van cement” wordt in het schip geplaatst. Dat leek niet goed te gaan. Want er is een in het Frans geschreven brief van 10 december 1891 van een onbekende inwoner van Gent aan Cuypers over de problemen bij het werken met het beton. Hij noemt Cuypers “Professeur”, en zeer geëerde Confrère. Wellicht was de auteur ook burgerlijk ingenieur. Hij was zeker geen Fransman of Waal, want het Franse woord voor “stergewelf’ kent hij niet, hij gebruikt dan het Nederlandse woord “netgewelf”. In opdracht van de firma Picha Stevens, “fabriquants de fer cimenté” (betonfabrikanten), had hij de leiding over de betonwerken in de kerk. Cuypers had aan Picha inlichtingen gevraagd over de constructie van de gewelven. Onze auteur zegt, dat hij wel zijn mening wil geven over deze “invoering van een geheel moderne constructiemethode bij gebouwen opgezet volgens de principes van de Middeleeuwen”. Of dit negatief bedoeld is, valt uit de brief niet op te maken. Hij zegt verder dat de constructie van de gewelven in volle gang is, maar dat deze niet voltooid zal zijn voor 15 januari. Hij doet aan Cuypers de suggestie de kerstvakantie te gebruiken om deze contreien te bezoeken, dan zal hij in een kwartier een beter idee krijgen dan na al deze uiteenzettingen. Hij denkt in ieder geval dat het vanaf nu in Sas van Gent beter zal gaan. Hij had zoiets nog nooit zien uitvoeren en de fabrikanten waren niet zo haastig met het op papier zetten van hun ideeën. Hij wist ook niet hoe zij het gewelf in het schip zouden gaan construeren. Het voornaamste daarbij is de verdeling van de ribben. Maar daar hebben zij nog nooit over gesproken. Op 23 januari 1903 werd de 'N.V. Sas van Gentsche Cement-IJzer-fabriek v/h Gebroeders Picha- Stevens gevestigd te Sas van Gent’ opgericht. Onder die naam, met de toevoeging "Handel in bouwmaterialen" werd de firma in 1921 in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Temeuzen ingeschreven. De firma wordt in 1941 geliquideerd en in hetzelfde jaar opgeheven. De enige firmant was toen de weduwe Louis Stevens: Marie-Madeleine Malotaux. De inschrijving van de opheffing vond plaats op 9 januari 1943.8 8 Schets van de constructie van het tongewelf, Blad 2 van de brief Archief Gemeente Roermond: Cuypers

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 29