I rnr 5. VERDERE ONTWIKKELING De tweede sacristie w Het uurwerk 5.2 34 --v-- het kerkbestuur het besluit over te gaan tot de aanschaf van een maar 16 P.J. van Genk (1844-1919) was afkomstig uit Bergen op Zoom. Hij vestigde zich, na de bouw van de Lambertuskcrk in Etten-Leur in 1875 in Leur. Hij is o.a. de architect van de kerken x an Hengstdijk en Zuiddorpc en hij bouwde in 1897 het zusterklooster in Sas van Gent. Hij was in die tijd dé architect x an het bisdom Breda. De tweede sacristie deed hij er waarschijnlijk even bij. Op 22 april 1900 nam het kerkbestuur het besluit over te gaan tot de aanschaf van een uurwerk. De beschilderde wijzerplaten waren er al. zie 3.12. Men hoefde nog alleen maar machtiging aan te vragen bij de bisschop en het uurwerk te bestellen. Het zou ongeveer 800 kosten. Het Gemeentebestuur was bereid jaarlijks zestig gulden bij te dragen in de onderhoudskosten. Het uurwerk Het gebrek aan uitgebreide notulen van de kerkbestuursvergadcringen heeft ons al parten gespeeld bij de bouw en de inwijding van de kerk, liet speelt ook nu weer een rol bij een overigens onbelangrijk onderdeel van de kerk: de tweede sacristie, of zoals de aanbouw nu heet: de verwarmingsruimte. Blankcrs had in zijn in 3.17 aangchaalde brief aan de bisschop al gesproken over een tweede sacristie. Op de oorspronkelijke bouwtekeningen zie de schets van het grondplan - is een uitgang voorzien bij het zijaltaar aan de epistclzijdc (noordgevel). Het lag in de bedoeling, dat die txveede sacristie als bergruimte er toch zo spoedig mogelijk zou komen. Er was tijdens de bouxv al toestemming van Leyten om de sacristie te bouwen en andere uitgaven te doen tot een bedrag van 4.500.00 maar om een of andere reden is de bouw niet doorgegaan. Pas in 1897 kreeg het kerkbestuur wederom machtiging van het bisdom “om een gebouwtje naast de kerk gelegen tot een tweede sacristie te laten inrichten, waarvan de aanneming, volgens begrooting van den bouwkundige P. van Genk, te Leur1’, voor de som van 450.00 gegund is aan Bakkeren Waarschijnlijk is het een restant van de oude kerk. Het is een langxverpigc ruimte met plat dak: een berghok. Op 18 januari 1925 wordt besloten het oude patronaat af te breken en met het vrijgekomen materiaal de bergplaats van de kerk te vergroten. Er zal ook een buitenruimte gemaakt worden, afgesloten door een muur met een poort, zodat de bergplaats, ook buiten de kerk om, te bereiken is. In deze bergplaats xverd in 1965 een olicgestookte heteluchtverwarming gebouwd, terwijl de olietank in de buitenruimte kwam te liggen. In 1983 kwam er een gasgestookte verwarming. N 5.1 tl” j,c X X h «5 'i Z

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 36