^4l 5.5 Het orgel de Wereldoorlog II) was er in het bisdom van Breda een 36 Is1 S»'_ Voor "22 ponden vlaams" had het kerkbestuur in 1797 het orgel van het klooster de Groenen Briel in Gent gekocht. Het was geheel gedemonteerd en "naast andere noodzakelijkheden” ontbraken 8 registers, waarschijnlijk registertrekkers. Het toenmalige kerkbestuur besloot hel orgel te "doen monteren en instaat stellen door L. van Peteghem, orgelmaker in de Drapstraat te Gent". Binnen een maand was deze klaar met zijn werk. Hij plaatste het orgel op 29 april 1797 in de kerk. De volgende zondag werd er op gespeeld. l ot diep in de 19c eeuw kwam de christelijke familie-0. Het raam werd aangeboden door Charles Louis Wauters en Stelanie IJsebaert bij gelegenheid van hun gouden bruiloft op 14 mei 1929. Het werd vervaardigd door Hendrik Coppejans. Deze werd geboren te Gent op 5 januari 1883. Hij overleed daar op 13 augustus 1947. Hij was leerling, medewerker en later opvolger van de beroemde Joseph Casicr. Onder invloed van Coppejans. maar geleid door Casier krijgt de neogotische beweging in Vlaanderen een nieuwe uitstraling. In 1926 neemt Coppejans hel atelier van Casier over. Hij werkte als glasschilder in de Korte Kalvcrstceg te Gent. Het raam maakte hij voor 7265 franken of 500 gulden. In de tijd van pastoor Doens (de jaren voor wijdverbreide actie om de verering van het II. Hart te bevorderen 21 Pastoor van 1934-1963. in het priesterkoor Dezelfde glasschilder plaatste voor Kerstmis 1930 een gebrandschilderd raam in het priesterkoor "voorstellende de geboorte van het Goddelijk Kind Jezus te Bethlehem". Het werd geschonken door Benignus Camillus Puylaert en kostte 3475 franken of 250 gulden. Doens tekent er bij aan. dat het geld op 12 januari 1931 ontvangen werd. Hij wist nog meer mensen warm te maken om een raam te schenken. In 1931 schonk het echtpaar Victor Verschaffel en Alice Casteels een raam in het priesterkoor ‘"voorstellende de boodschap des Engels aan Maria’Glazenier was weer Coppejans en het kostte nu "4250 franken, plus invoerrechten. dus ruim 300.00". Beide ramen bevinden zich aan de evangcliezijdc (links). Emile, Honoré en Maria Govaert schonken in datzelfde jaar een raam "voorstellende Maria onder ‘t kruis". Het werd voor dezelfde prijs gemaakt door Coppejans. Het is te vinden aan de cpistclzijde (rechts). Van dezelfde glazenier bevindt zich daarnaast nog een raam met als voorstelling Maria Hemelvaart. Daar is verder niets over bekend. Pastoor Smeltzer21 deelt in de kerkbestuursvergadering van 29 juni 1956 mee. dat de familie Puylaert-Temmerman zes gebrandschilderde ramen wil schenken. Ze zijn gemaakt door Piet Clijscn (1909-1977) uit Tilburg in een ncobyzantijnse stijlvorm. Het echtpaar Puylaert had vier kinderen: twee zoons en twee dochters. De ramen zijn aangebracht in het transept, in de westgevel. Aan de epistelzijde zijn drie Maria’s afgebeeld: links Maria met rozenkrans, midden: Maria met het kind op haar arm, en rechts: Maria met het zegenende Christuskind op haar schoot. Aan de cvangeliezijde drie artsen: midden de II. Lucas, met aan zijn voeten het familiewapen en een stierenkop (symbool van Lucas), geflankeerd door de legendarische artsen Cosmas en Damianus, de een met een zalfpot, de ander met een urinaal of een kan met (doop)-water. De niet gebrandschilderde glas-in-loodramen in de zijbeuken zijn in 1982 gerestaureerd dankzij een schenking van Sasse bedrijven bij gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de parochie. i i i I 1 tr’i

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 38