5.8 Schilderijen en kruisweg 41 Constant de Surgeloos uit Een tweede schilderij “De bewening van Christus” meet 114.5 bij 199 cm en is een olieverf op doek Sommigen denken dat het doek stamt uit de zeventiende eeuw, anderen uit de achttiende, en weer anderen uit de negentiende eeuw. Waarschijnlijk is dat laatste juist/4 Het is in 1977 eveneens gerestaureerd door Joh. F. de Krijger uit Philippine. Bij de restauratie is geen signatuur of datum ontdekt. Wellicht was het reeds in 1837 eigendom van de parochie. Het is in ieder geval meegekomen uit de oude kerk. Het beeld van O.L. Vrouw van Smarten, dat oorspronkelijk in de Mariakapel stond, werd in 1965 eveneens uit de kerk verwijderd. Het is 149 cm hoog en stelt Maria staande voor, met haar mantel geheel om haar heen getrokken, waar vrijwel alleen de handen uitsteken. In 1.4 is al de opmerking gemaakt, dat het niet in het parochicarchief terug te vinden is of het beeld ooit tot een calx ariegroep behoord zou hebben. Het beeld is rond 1980 gerestaureerd door Frans Hemelaar en staat nu weer in de kerk op de plaats van het vroegere Maria-altaar. Het is het oudste beeld dat de kerk rijk is. De sokkel is bij de restauratie aangekocht bij antiquair Winne in Sas van Gent. In de rechterzij beuk staat achter bij de dodenherdenkingsplaats een zachthouten beeld van Omèr Geilleit. Hij was kapelaan in Sas van Gent rond 1965. Hij is toen begonnen met beeldhouwen. De parochie heeft rond 1968 dit beeld A an hem voor ƒ1.000,00 aangekocht. In 1978 deelde J. Nieuwstraten. directeur van het Rijksburcau voor Kunsthistorische Documentatie mee. dat het schilderij zijns inziens niet naar van Dijck gemaakt is. maar dichter staat bij stukken door, naar en uit het atelier van Rubens. Nieuwstraten: De Bewening is onhandig en stijf gecomponeerd en doet aan als een compilatie van mo tieven ontleend aan Zuidcuropcse schilderijen. Zo herinnert de blonde Magdalena nogal aan Venctiaansc voor beelden. Het lijkt twijfelachtig dat dit schilderij werkelijk uit de 16dc eeuw zou zijn en in de 17d' eeuw is dit type niet meer te verwachten. Ergo lijkt het waarschijnlijk dat het aanzienlijk later en dan archaïserend, bv in de 19'k eeuw, zou zijn gemaakt. In het priesterkoor hangt een schilderij uit 1842 van Gent. Het stelt voor: Christus aan het kruis. Het meet 222 bij 132,5 cm en is een olieverf op doek. Het is in 1842 voor 125 als altaarstuk aangekocht. Dat bedrag werd bijeengehaald door een huis-aan-huis- collecte. Het schilderij is dus in opdracht van de parochie gemaakt. Vanaf 1967 zijn er pogingen gedaan om het schilderij gerestaureerd te krijgen. In 1977 werd een definitieve rijkssubsidie verkregen en toen kon de restauratie doorgang vinden bij Joh. F. de Krijger uit Philippine.2' De Surgeloos behaalde in 1838 het diploma aan de Academie van Gent. Hij was leerling van Pierre Ilanselaere. die aan die Academie les gaf. Hij was vooral portret- en genreschilder. Bij de herinrichting xan de kerk rond 1965. door sommigen ook wel de "beeldenstorm" genoemd is de kruisweg, die bestond uit reliëfs in plaaster of gips uit de kerk verwijderd. De zijwanden werden kaal en overschilderd. Sindsdien was er geen kruisweg meer. In 2005 kwam de kerk echter weer in het bezit xan een kruisxveg. liet gaat om 14 afbeeldingen in olieverf, geschilderd op doek. Ze zijn afkomstig uit de voormalige parochiekerk xan Groede en geschonken aan de kerk xan Sas van Gent. De kruisxveg dateert uit het begin van de 20c eeuxv. dus kort na de bouxv x an de kerk. De schilder is onbekend.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 43