6. BESLUIT Sas van Gent, augustus 2005 42 Ze heeft een buitengewoon fraaie akoestiek. Maar de om vergaderingen of kindemevendiensten te houden zijn De Cuyperskerk is klein, gezellig en warm, saeristie is te klein, geschikte nevenruimtes er niet. In 1890 was de oude kerk te klein voor het toenemend aantal gelovigen. Nu zou die oude kerk wellicht buitengewoon geschikt zijn voor deze tijd. De tijden veranderen.... Komt tijd, komt raad? Dit artikel is een bewerking van mijn boekje 100 .laar Cuyperskerk 1890-1892. wat ik in 1992 heb geschreven bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de kerk. In dat boekje is een literatuurlijst te vinden en een verantwoording van de tekst in een lijst van aantekeningen (voetnoten). Nieuwere literatuur heb ik opgenomen in voetnoten bij dit artikel. Graag wil ik dank brengen aan mevr. Misseghers-Stevens te Sas van Gent en de heer Pierre Cuypers te Bemmel voor het ter beschikking stellen van foto's uit hun privé-bezit en aan Foto Digitaal Piessens voor de opname van de kerk zoals ze nu aan Markt 4 staat. De anderen foto’s zijn van mijn hand. Ook wil ik de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent bedanken voor haar bereidwilligheid om dit artikel op te nemen in de Kroniek. Sinds een aantal jaren staat de Cuyperskerk op de lijst van 'jonge' Rijksmonumcnlcn. Dat heeft zijn voordelen: onderhoudskosten worden voor een groot gedeelte door de overheid gesubsidieerd; drastische wijzigingen zoals in 1965 zullen niet meer kunnen doorgaan. Het heeft ook zijn nadelen: als er onderhoud gepleegd moet worden - en dat is momenteel dringend noodzakclijk voor wat de daken betreft - moet dat onderhoud gebeuren door ‘rijksgoedgekeurde' vaklui. Die leveren goed werk, maar zijn zeer duur. Grote onderhoudswerken moeten door het rijk en de provincie als hoofdsubsidiënten goedgekeurd worden. De geloofsgemeenschap van Sas van Gent zal echter zelf ook een groot deel van de kosten moeten dragen. Daarbij gaat het om honderdduizenden Euro’s na aftrek van de overheidssubsidies. Dat is bijna niet meer op te brengen. Kerken zijn een blok aan het been van een geloofsgemeenschap.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 44