62 In Rusland wordt veel gevochten zegt men, maar men mag twijfelen of het wel waar is want er is daar zoo schrikkelijk veel sneeuw gevallen; men spreekt in de Karpaten over voeten hoog, dus naar waarheid zegt men dan ook dat het zeer moeilijk gaat om iets uit te richten in deze onmetelijke sneeuwwoestijn. een groote Atlantische stoomer die uit Amerika kwam met honderden landverhuizers, getorpedeerd of op een mijn geloopen waardoor het schip oogenblikkelijk zonk en zeer veel menschen zijn verdronken of verongelukt. Op dit vaartuig waren veel Amerikanen waarvan er ook verscheidene omgekomen zijn en Doch vechten of niet, het schiet met al dat talmen of niet vooruit kunnen, maar niet op. Alles wordt maar steeds duurder. Zoo begint hier op de grens den smokkelhandel ook weelig te tieren want in België is alles natuurlijk zeer duur. Het is alzoo Februari geworden dat ons herinneren doet aan het plaatsen van den zoogenaamde electrischen draad. Deze draad wordt geplaatst op de grens van België en Nederland; van Antwerpen tot Sluis. De Duitsche soldaten die vroeger hun vrijheid genoten oom ook op Nederlandschen bodem te komen en in de winkels die direct op de grens staan, hun cigaren en tabak te koopen, worden nu achter die draad geplaatst. Door dezen draad gaat een electrischen stroom van 10.000 volt; dus die hem aanraakt is onherroepelijk verloren. Men zegt dat dit te doen is om de mogelijk vluchtende soldaten of burgers, die België willen verlaten, dit door de schrik van deze draad te beletten zulks te ondernemen. Ook is dit een deerlijke hindernis voor de smokkelaars die nu natuurlijk ook zeer voorzichtig moeten zijn. De blokkade door Engeland aan Duitschland wordt voor ons ook met moeilijkheden bedeeld. Al de schepen van ons die uit Indië of Amerika komen moeten in Engelsche havens nagezien worden hetwelk veel oponthoud voor onze scheepvaart is daar verscheidene schepen dagen, ja soms weken lang, daar worden vastgehouden voor het onderzoek is afgelopen. Hetgeen zij dan als contrabanden beschouwen wordt gelost en met de rest kunnen zij vertrekken. De reis van Engeland naar Nederland is voor de schippers zeer gevaarlijk daar er overal mijnenvelden in zee zijn aangelegd. Nu zijn deze velden aan de kapiteins wel bekend. De ligging ervan is door de Engelschen bekend gemaakt, doch zeer dikwijls geraakt zoo’n mijn los en gaat dan drijven en daar kunnen zij dan ook ieder oogenblik kennis mee maken. Dit beteekent zoo goed als zeker de ondergang van het schip. Daarnaast hebben ze nog rekening te houden met de Duitsche onderzeebooten die ook dagelijks de Noordzee doorkruischen. Ontmoeten zij zoo’n onderzeeër dan moeten zij hun nationaliteit bekend maken, de scheepspapieren moeten nagezien worden en dergelijke formaliteiten worden dan door de kapitein van de duikboot volbracht. Zoo is het gebeurd dat twee onzer booten naar Engeland voeren met levensmiddelen, hoofdzakelijk kaas, paling en vleesch. Bij het nazien door zoo’n duikboot moesten zij hun koers veranderen en in plaats naar Engeland te varen werden zij door de duikboot naar Zeebrugge gebracht alwaar ze zijn vastgelegd als oorlogsprijs. En wat de vracht betreft; dat hebben ze voor hun eigen gehouden. Daar is nu helemaal geen recht voor om daarover te klagen. Het is oorlog en levensmiddelen voor de vijand worden natuurlijk als contrabanden beschouwd. Het is op zoo’n manier niet door de Engelschen, maar door de Duitscher opgegeten. Het is in ieder geval opgegeten en heeft het toch gediend voor volksvoedsel hetgeen in deze zeeoorlog niet altijd het geval is. Als een Duitsche onderzeeboot een Engelsche, Fransche, Russische of hetzelfde welke nationaliteit, die met Duitschland in oorlog is, ontmoet dan wordt hun eenvoudig vijf, hooguit tien minuten tijd gegeven om het scheepsvolk zich nog te laten redden in hun booten. Zijn de getelde minuten vervlogen dan wordt het schip zonder genade of uitstel getorpedeerd en gaat het binnen eenige minuten de zeebodem tegemoet. Zoo is het gebeurd met

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 64