69 De Scandinavische eilanden hebben ook al zeer veel geleden onder de ontmoetingen met de duikboten en zullen ook wel zeer in moeilijkheden zitten met deze nieuwe phase. Nu komt daar nog bij dat er in Nederland zoo goed als geen kolen meer zijn, ook niet voor de zeevaart. Willen zij nu van Engeland kolen hebben, dan kunnen zij in een Engelsche haven bunkeren, doch dan moeten zij voor wedervergelding voor de Engelsche regeering een reis doen onder Engelsche vlag. Dus dat is om zoo te zeggen, de dood tegemoet loopen en wordt er op die manier van Engelsche bunkerkolen weinig gebruik gemaakt. De bond van reeders leggen vergadering op vergadering of zij al of niet hun schepen met deze gevaarlijke tijden zullen laten varen. Ook de stuurlieden, machinisten en stookers laten zich zoo maar niet meer aanmonsteren voor een zeereis, of anders voor zeer veel geld. Ook zijn de scheepsvrachten zeer gestegen, dit nog gevoegd bij de al zeer hooge assuranties van zeereizen van schip en lading, dan kan men wel begrijpen dat de levensmiddelen van overzee zeer duur geworden zijn en dat daarom ook alles meer dan verdubbeld is in prijs. De Amerikaansche regeering teekent protest aan tegen de handelwijze van Duitschland. Het hangt af van toegeven van Duitschland of hier de vriendschappelijke betrekkingen zullen blijven duren of niet. Ook in vele andere landen gaan uitingen van verontwaardiging op voor deze belemmering van verkeer en onverdiende blokkade der neutralen. Ook in ons land zijn ze er niet over te spreken, doch wat zullen wij doen. Wij zijn te klein en onmachtig, wij kunnen er niets tegen uitrichten. Een protestnota aan Duitschland zenden, dat is alles. men dus zijn kaarten op het gemeentelijk distributiebureau gaan halen waar de halve bevolking van Sas van Gent staat te wachten op zijn beurt om bediend te worden. Daar kan men dus urenlang staan. Veel gemopper en verwensingen kan men daar natuurlijk hooren. Zoo gaat het ook met groene zeep die niet meer te krijgen is, rijst, eieren, boter, aardappelen, vet, rundvet, spek, varkensvleesch enz.. Al deze directe levensbehoeften zijn onder regeeringscontrole geplaatst en moet men van het distributiebureau een bon bekomen. Brandstof is ook zeer schaars. Verder in Holland hoort men van tekort aan kolen en cokes. Daar zijn huishoudens die met 40 kg. kolen een heele week moeten toekomen in deze felle kou. Men hoort dan ook al van doodvriezen van arme of oude menschen. Veel menschen gaan vroeg naar bed omdat men geen kolen of te weinig eten heeft. Het is een ellendigen toestand. Het zal nog erger worden want daar is een bericht gekomen dat, vanwege de Duitsche regeering, de duikbootoorlog zal verscherpt worden zoodat het onmogelijk wordt de zee te bevaren. Vanaf 15 Februari wordt ieder schip dat zich binnen de territoriale wateren bevindt zonder waarschuwing of nazien van papieren in de grond geboord, onverschillig van welke nationaliteit ze zijn. De te bevaren wegen voor veilig varen worden hierbij aangegeven en deze zijn zoo weinig dat het bijna onmogelijk is hier niet buiten te geraken en alzoo in de gevaarlijke zone terecht te komen. Deze verscherping is natuurlijk te doen om Engeland en Frankrijk van voedsel en oorlogsgereedschap te onthouden. Niettemin zullen de onzijdigen er ook veel door te lijden hebben. Wij hebben reeds van vroeger eenige schepen te betreuren doch het zal met deze phase wel veel erger worden. Onze schepen die op de uit- of thuisreis zijn zullen er zeker wel niet gerust op zijn. Nu is het voor de onzijdigen nog zeer veel vermoeilijkt door het onderzoek der Engelsche marine, want ieder schip dat van Amerika of Indië door de Engelsche wateren naar Nederland of andere neutrale landen komt, moet naar de een of andere Engelsche haven om door het prijsgerecht onderzocht te worden. Is dit geschied dan kunnen zij, met wat zij hebben mogen behouden, weer de reis voortzetten. Dus moeten ze door de gevaarlijke wateren, waar ze weer niet ongestraft door de Duitschers in kunnen komen.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 71