73 Hoe het met onze voeding verder moet gaan, nu Amerika zich ook in den volkerenmoord gemengd heeft, is een benauwd raadsel. Goed zal dat zeker niet uitkomen. De Engelschen zijn nu natuurlijk weer een heel eind vooruit daarmee. Geld wapens, eten, enz. staan nu in overvloed te hunner beschikking. Er wordt reeds veel in de Engelsche dagbladen geschreven over de voeding der neutralen en ook in Amerika zijn ze er al druk over doende geweest. Een van de heeren parlementsleden in Amerika heeft reeds gezegd dat aan landen die aan Duitschland grenzen, geheel niets meer moet gegeven worden. Dit is al een zeer sterke maatregel en als dat zoo gebeuren moet dan staat de honger voor de deur. Anderen zeggen weer dat wij moeten gedistribueerd worden en niet meer kunnen krijgen als voor ons zelf hoognodig is. Dat wij daardoor zeker niets aan Duitschland kunnen afgeven. Doch hoe het gedaan of geregeld zal worden, het ziet er voor de toekomst voor ons niet rooskleurig uit. Door een onbekende vlieger worden in Zierikzee zes bommen geworpen waardoor drie menschen uit één gezin gedood worden en verder een zestal huizen verwoest worden. Naar vermoed heeft deze vlieger Zierikzee aangezien voor Zeebrugge en alzoo moet de nationaliteit ook goed genoeg uit te maken zijn. Het moet zeker een geallieerde zijn, doch Engeland en Frankrijk ontkennen hieraan schuld te hebben, dus zijn de menschen voorlopig met de stukken betaald. Hier aan het westen wordt de strijd steeds heviger. Het geschut is niet van de lucht af. Vliegmachines ziet men dagelijks over België kruisen. Troepen van 20 van die doodzaaiers en meer ziet men tegelijk vertrekken en dan is hun reis natuurlijk naar Engeland, waarop de volgende dag weer zoo’n eender beleefdheidsbezoek wordt afgelegd door Engelschen aan Gent, met de bedoeling de Duitschers te bestoken, doch daar vallen altijd veel burgers door en weinig militairen. Alle avonden ziet men hier met zoeklichten werken die het luchtruim afzoeken naar vijandelijke vliegmachines en kan men de granaten naar die machines duidelijk in de lucht zien ontploffen. Hevig en onmeededoogend wordt er alzoo maar door gemoord. Op het land, onder de grond, in de lucht, op en onder het water; een grens voor de oorlogsgruwelen is nergens te vinden. De vliegmachines en onderzeeërs zijn vooral leelijke Generaal, kolonels en meer hooggeplaatste persoenen worden doodgeschoten of gevangen gezet. Politieke gevangenen worden vrijgelaten, moeten aan het volk worden terug gegeven. Men eischt het met dreigingen en daden van geweld. Het is een naar schrikbewind en dan weet men nog maar alleen hetgeen Rusland uit mag wat berichten betreft. Zoo zullen de groote bijzonderheden wel uitblijven. De couranten berichten dat de toestand steeds ernstiger wordt en dat de revolutie zich uitbreidt over het geheele land en alle groote steden worden door het razende gepeupel aangetast. Alle groote regeeringsgebouwen worden vernield of in brand gestoken. Huizen van hoogmilitairen, ministers of doemaleden, die niet met hen mee willen gaan, worden een prooi van het woedende volk. Niets of niemand wordt ontzien. Alles wat hier in de weg staat moet omver geloopen. Brand, diefstal en doodslag gaan van stad tot stad, het is een ware hei. Men eischt brood en onmiddellijke vredesonderhandelingen. Men wil dat de oorlog ophoudt en de broedermoord gestuit wordt. De geheele regeering met ministers en rijksdoema wordt omver geworpen, een raad van soldaten en arbeiders neemt de leiding van het land over. Een Keizer wordt gemaakt uit een heel andere secte dan Tsaar Nicolaas, die natuurlijk niets te vertellen heeft. Alzoo is het land overgelaten aan een democratische regeering van arbeiders en soldaten. Wij zullen afwachten wat hiervan worden zal. Mogelijk wordt hierdoor den oorlog wat verkort, want algemeen hoort men zeggen dat Rusland een afzonderlijke vrede wil sluiten daar de honger nijpt en de soldaten onwillig worden.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 75