77 Wat betreft de krijgsbedrijven, die gaan nog steeds op alle fronten met onverbiddelijke hardheid voort. Schieten en kanongebulder hoort men hier van het westen dag en nacht. Italië gaat achteruit, Rusland wil niet meer vechten. Deze zijn er al eens mee uitgescheiden geweest, doch op aandringen van andere geallieerden weer begonnen en hebben daardoor nog veel meer verloren. Nu is het zoover dat het zich uitgeput gevoeld en de zorgen van de strijd aan de anderen overlaat. Veel wijzer wordt men uit de couranten evenwel niet, want wat de eene wint wordt door de andere wedersproken, dus is er niet teveel van te geloven van alles wat men leest. Als er weer eenige dagen geschoten is en er valt weer eenige dagen de stilte in dan zoekt men in de couranten om nieuws omtrent dat bombardement, doch vruchteloos is het onderzoeken van berichten in couranten want men leert er eenvoudig niets van. Zoo nu en dan ziet men een escader vliegtuigen van 20 a 30 stuks in België zweven die meestal in westelijke richting verdwijnen naar Engeland om daar hun onheilspellende inhoud te lossen. Heden zag men weer zoo’n luchtescader vertrekken en dat zij niet altijd hun doel bereiken ondervonden wij hedennacht ook zeer levendig. Zoo hoorde wij omtrent 1 uur een vliegmachine, een zeer zware aan de motoren te hooren. Hij vloog dicht in onze nabijheid, keert na een poos weer terug en verdween in de richting van de Valke. Wij weer natuurlijk het bed uit en eenige seconden later hoorden wij een hevige knal, zoodat wij dachten dat hij schoot of handgranaten weggooide, doch men bleef de motor op dezelfde plaats hooren draaien en dan zeer langzaam. Het eerste gedacht dat ik kreeg was dat deze ergens gevallen was, dus ik (en met mij nog velen) er op uit, in de richting van de Coöp. Suikerfabriek en jawel daar kregen wij het te zien; een groote witte massa lag over de spoorlijn, kort bij het spoorhuisje op het einde van den dijk van boer Audenaarde en weldra waren wij erbij. Een zeer groot machien was het, bemand met drie Duitsche militairen. Een er van was nogal zwaar gewond aan zijn dijbeen, door het vallen van het machien, een tweede had een hoofdwond opgedaan. De derde mankeerde niets en stond zonder een woord te zeggen, voor zich uit te staren. Naar men zegt was deze al op de loop gegaan naar de grens waar hij dan ook maar vijf minuten vandaan gevallen was. Hij werd in zijn loop gevat door de burgers en een kommiessoldaat. De machine zelf was doormidden geknakt en lag half opzij met de schroef omhoog. Het was natuurlijk dadelijk afgezet en bewaakt door soldaten, doch men kon er toch nog zoo kort bijkomen dat men, ondanks de nacht, er genoeg van kon zien. Bovenop stond een besprekingen geweest en is er een tijd gesteld om er een eind aan te maken doch er wordt niet naar geluisterd. Daarom ontzegt Engeland ons om van de telegraafkabel gebruik te maken, dus handel per telegram over Engeland is voor ons onmogelijk gemaakt, hetwelk door velen wordt afgekeurd en aan Engeland schande wordt gesproken. Dat zij in deze een schandelijke onrechtmatigheid jegens ons en jegens hen, waarmee onze zakenmensen handel drijven, aandoen. Doch hoe het ook zij, het is een lastig ding en wordt misschien nog een leelijke twistappel tusschen ons en Engeland. Het is zeer moeilijk op deze manier met eenieder goede vrienden te blijven want als ze hier in Nederland de Engelschen gelijk zouden geven, dan komt natuurlijk Duitschland met andere dreigementen aan. Het onderzoek van deze schepen, hier aan het douanekantoor, geeft ook veel werk. Ieder schip wordt gedeeltelijk leeg gehaald door groote kranen, die al het zand of grint er uithalen en zoo door de kommiezen wordt nagezien of er onder dat zand ook smokkelwaar bevindt, hetwelk dan ook meer dan eens voorkomt, zoals vaatjes zeep, vet, chocolade enz. Ook wordt bij veel schepen het voor- en achteronder geheel ondersteboven gekeerd, alle kasten, doosjes en vakjes opengemaakt, zelfs de bedden worden opengesneden om hun onderzoek te doen.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 2005 | | pagina 79