i V Wallen, Boomkikkers en Oudland X J Het Zwin belaagd Voor het publiek stelt de Stich ting bij vorst altijd haar water partijen open voor de schaatssport. Het gaf veel vol doening om te zien hoevelen hieraan plezier beleefden. Natuurwetenschappelijk waarde volle gebieden die tevens een ze kere agrarische funktie vervullen kunnen worden aangewezen als natuurreservaat of als beheersge bied. In beheersgebieden wordt de mogelijkheid geopend om de boeren een vergoeding te geven als zij hun beheer mede richten op de belangen van natuur en landschap. In natuurreservaten zijn de beheerseisen dermate hoog dat zij niet meer in een agrarisch gebruik kunnen wor den opgenomen. In deze gevallen zal de natuurbescherming derge lijke gronden trachten te verwer ven. De aanwijzing tot beheersgebied gaat bij stukjes en beetjes en volgt een vrij ingewikkelde pro cedure. Het provinciaal bestuur heeft hierin een belangrijke stem. Voor een groot aantal gebieden in Zeeland heeft voor deze bestemming onlangs een afwe ging plaatsgevonden. In goed overleg met de boerenstandsorga nisaties en de Overheid werd in verreweg de meeste gevallen over eenstemming bereikt. In een paar gevallen kon onze Stichting niet instemmen met de status beheersgebied. Het betreft de wallen van Retranchement en Aardenburg, de Marolleput en de Clingepolder. Vt-. V v De wallen van Aardenburg en Retranchement kunnen geken merkt worden als een bijzonder gaaf cultuurhistorisch landschap met hoge natuurwetenschappelij ke en landschappelijke waarden. Het zijn de oude verdedigings werken rond de historische stad jes Aardenburg en Retranche ment. De wallen herbergen be langrijke populaties van de Boomkikker, een zeer zeldzame diersoort. De hier voorkomende populatie is de grootste van Ne derland en een goed beheer van de wallen is van eminent belang voor het voortbestaan van de Zeeuws-Vlaamse Boomkikkerpo pulatie De Marolleput is het laatste stukje oudland van West Zeeuws Vlaanderen dat het veiligstellen nog waard is. Hier kan worden aanschouwd hoe grote delen van Zeeland er ooit hebben uitge zien. Deze geaccidenteerde, dras sige graslanden verdwijnen erg snel. Ook in de Marolleput is in de laatste 10 jaar Vi deel verdwe nen door scheuren en egaliseren. Wel het beste bewijs dat dit soort gronden niet (meer) in de agrarische bedrijfsvoering inpas baar zijn. De Clingepolder is eigenlijk een stukje Veluwe in Zeeland: kleine akkertjes afgewisseld met bosjes gelegen op een voedselarme zure zandbodem. De flora en fauna zijn geheel afwijkend van de rest van Zeeland. Er komen diverse zeldzame soorten voor. Voor deze gebieden heeft de Stichting zich sterk gemaakt. Zij is van mening dat het reservaten moeten worden die voor de toe komst behouden moeten blijven en waar het beheer specifiek ge richt moet zijn op de instand houding en vergroting van de reeds aanwezige waarden. Inmiddels is er reeds een principe-accoord bereikt over de reservaatsstatus voor de wallen van Retranchement en de Marol leput. Aan het gebied van Clinge heeft ons bestuur samen met de verantwoordelijke gedeputeerde onlangs een bezoek gebracht. Bij tijd en wijle worden wij ge confronteerd met motorcrossers in onze natuurreservaten. Voor sommige jongelui schijnen be paalde terreinen een niet te weerstane aantrekkingskracht uit te oefenen voor het beoefenen van deze sport. Voor een ieder zal duidelijk zijn dat zulks niet strookt met de bedoelingen die onze Stichting heeft met haar natuurreservaten. Een gesprekje met de crossers in de Inlagen van Noord-Beveland kon daar het probleem op gemoedelijke wijze oplossen. Hoeweleen enkeling. De laatste tijd hebben motor crossers de Zwinmonding uitge zocht. Zij rijden daar de jonge duintjes kapot en lelijke sporen ontsieren het prachtige land schapsbeeld. Samen met de poli tie hebben wij enkele akties op touw gezet om de jongelui te pakken te krijgen. Dit is nog niet gelukt want zij zijn snel en weten vele vluchtwegen. Vastbe raden om hier een einde aan te maken zullen wij de akties voortzetten. De monding van het Zwin is geen terrein voor crossende motoren! 10

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 10