Landbouwschade in de Yerseke Moer Ganzenschade in 1984 Legenda schade op grasland veroorzaakt door koiganzen I I schade op bouwland veroorzaakt door koiganzen ?'2eigendom v/d stichting, geen schadeclaims ingediend 4- l I omgrenzing reservaatsgebied. Iomgrenzing beheersgebied. ten. Bij langdurige koude blijven de ganzen gewoon in de foura- geergebieden overnachten, in plaats van het open water op te zoeken, zodat geen energie wordt besteed aan de dagelijkse vluch ten van en naar de overnach- tingsgebieden. Heel bekend is het hechte fami lieverband bij ganzen. De paren sluiten een verbintenis voor het leven en de jongen blijven bijna een vol jaar bij de oudervogels. Het is na enige oefening niet moeilijk om in een groep grazen de ganzen de aparte families te onderscheiden. Dat zo'n familie op de lange trekroute bij elkaar kan blijven is voor een belang rijk deel te danken aan het vlie gen in de bekende V-formaties. Hierdoor kunnen de vogels el kaar voortdurend in het oog houden. De winterse sfeer wordt in grote delen van het Zeeuwse polder land bepaald door de overvlie gende ganzen. Door de boer worden ze vaak met gemengde gevoelens begroet. De Koiganzen die in de Yerseke Moer overwinteren eten in hoofdzaak gras. Zij doen dit van af december tot begin maart. Vooral in de laatste weken van hun verblijf in de Yerseke Moer is het gras alweer aan het groei en. Deze vroege voorjaarsgroei is geliefd bij de ganzen. Van zelfsprekend is dit gras niet meer voor de koeien beschikbaar wan neer die na hun stalperiode weer de wei in mogen. In de praktijk betekent dit dat de koeien langer op stal moeten staan en dat geeft schade voor de boer. Die moet hierdoor meer wintervoer aanko pen. Wanneer strenge vorst en dooi elkaar afwisselen, kan het voor komen dat de ganzen (vooral nieuw ingezaaid) gras met wortel en al uitrukken. Bij dooi of veel neerslag kunnen de ganzen ge voelige gronden dichttrappen. Ook deze verschijnselen kunnen schade veroorzaken. Tegenover deze schadeverschijn- selen zijn er echter ook land bouwkundig positieve aspecten als gevolg van de begrazing door ganzen. In de winter afgegraasd gras stoelt in het voor|aar veelal 13

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 13