Beleid Zeeuwse Landschap In de Yersekse moer vinden de kolganzen voldoende voedsel. beter uit en dat kan een verho ging van de grasopbrengst voor de boeren betekenen. Naar deze positieve en negatieve effecten is vrij veel onderzoek verricht. In middels is wel duidelijk dat de balans voor de boer negatief doorslaat. De landbouworganisa ties hebben gemeend hun achter ban hier op te moeten wijzen. Dit is begrijpelijk. Het is im mers de taak van deze organisa ties om hun achterban te infor meren over de uitkomsten van wetenschappelijk onderzoek dat van betekenis is voor het boeren bedrijf. De agrarische bevolking heeft hier op gereageerd door meer schadeclaims in te dienen. De sterke toename van de ge taxeerde schadebedragen in de Yerseke Moer in het jaar 1984 moeten in hoofdzaak hieraan worden toegeschreven. In ieder geval kan de toegenomen schade niet verklaard worden uit een toename van het aantal ganzen of bijzonder ongunstige weers omstandigheden in de Yerseke Moer in het jaar 1984. (zie tabel). Wat geeft nu de boer het recht om de veroorzaakte schade te claimen? Dit recht ontleent de boer aan de jachtwet en het be leid dat de Rijksoverheid op ba sis van deze wet voert. De wereldganzenpopulatie be draagt ca. 900.000 stuks en hier van overwinteren er 400.000 in Nederland. Nederland heeft der halve een grote internationale verantwoordelijkheid voor de in standhouding van de gehele we reldpopulatie Op grond van deze verantwoordelijkheid is de jacht op ganzen beperkt. Voor de Kolgans geldt, dat deze alleen bejaagd mag worden van 1 sep tember t/m 31 januari en wel van een halfuur voor zonsop gang tot 10.00 uur 's-morgens. In de periode dat de Kolgans de meeste schade geeft (februa ri/maart), mag er dus is het ge heel niet op gejaagd worden. Na tuurlijk is het niet de bedoeling van de Overheid om deze geza menlijke verantwoordelijkheid van het Nederlandse volk voor de ganzen af te wentelen op de individuele boer. Om deze rede nen wordt onevenredige schade aan de boer vergoed. Onze Stichting tracht in de Yer seke Moer door middel van aan koop een natuurreservaat te reali seren. Stukje voor stukje lukt dat. Ondertussen is reeds de helft van de geplande 260 ha ons eigendom geworden. De doelstel ling voor het beheer van dit na tuurgebied is gericht op de in standhouding en vergroting van de aanwezige natuurwaarden. Naast o.a. de weidevogels en de waardevolle vegetatie speelt ook het ganzenbeheer een belangrijke rol. Op de terreinen die reeds eigen dom zijn wordt terdege rekening gehouden met de betekenis die het gebied heeft voor de Kol gans. Zo laten wij bijvoorbeeld het gras wat langer dan normaal de winter in gaan om de ganzen meer voedsel te bieden. Ook worden de weilanden in de win ter niet met schapen beweid, daar deze als voedselconcurrent van de ganzen optreden. En wij zorgen ervoor dat de ganzen zo veel mogelijk tijd en dus rust krijgen om te fourageren. Vooral dit laatste blijkt erg belangrijk te zijn. Het beleid van het Zeeuwse Landschap is erop gericht om, met behoud van andere waarden, het natuurgebied zoveel mogelijk dienstbaar te laten zijn als rust en voedselgebied voor ganzen. Zodra dat mogelijk is, zal de jacht op ganzen in het reservaat geheel verboden worden. Wij streven er zelfs naar om ook direkt rond het reservaat een jachtvrije zóne te creëren, zodat de ganzen ook vanuit de randge bieden niet verstoord worden. Uit onderzoek is verder geble ken dat de ganzen nogal eens verstoord worden door wande laars en fietsers. Ook dit pro bleem heeft onze aandacht. Voorts zijn er enkele percelen welke optimaal als voedselgebied voor de ganzen kunnen worden ingericht. Op deze wijze zal het natuurge bied een groter aantal ganzen dan nu van voedsel en rust kun nen voorzien. Wij dragen hier mee bij aan de internationale verantwoordelijkheid voor het behoud van de ganzen; een ver antwoordelijkheid die onze orga nisatie natuurlijk zeer sterk voelt. Bovendien, en ook dat vinden wij zeer belangrijk, dra gen wij met dit beleid bij tot een vermindering van de ganzen- schade die op landbouwpercelen optreedt. Immers het voedsel dat de ganzen bij ons vinden hoeven ze niet meer bij de boer te halen! Kolganzen opge schrikt door versto ring. Hierdoor gaat onnodige energie ver loren. 14

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 14