rê. t Van buiten de regio i- F" Mieren De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft afscheid genomen van haar direkteur de heer C. de Bruin. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Drs. S. Woldhek. Cees de Bruin was steeds doordrongen van de noodzaak tot voorlichting. "Alleen als steeds meer men sen doordrongen raken van het idee dat natuurbehoud een levensvoorwaarde is voor iedereen zullen de inspannin gen van de natuurbescher ming niet voor niets zijn": al dus sprak hij bij zijn afscheid. De laatste 10 jaar is het leden bestand van Vogelbescherming gegroeid van 10.000 tot 30.000 leden! Minister Ir. G. Braks is van mening dat het aantal Vossen in ons land niet verder ge reguleerd behoeft te worden. Een uitzondering maakt hij voor de grensstreken waar hondsdolheid voorkomt. Deze ziekte zou o.a. door de Vos worden overgebracht. De mening van de Minister is op merkelijk. Nog niet lang leden kregen jagers een pre mie voor iedere gedode Vos. Onderzoek naar en inzicht in de gedragingen van Reintje hebben de inzichten danig doen veranderen. Naast onze bossen en monu mentale gebouwen blijken na tuurgebieden als venen, blauwgraslanden en heidevel den ook te lijden aan de ge volgen van de zure regen. Het gaat hier om natuurge bieden die bestaan dank zij een zekere voedselarmoede van de bodem. Met de zure regen wordt stikstof vanuit de lucht aangevoerd. Een soort luchtbemesting dus. De paars bloeiende heidevelden worden hierdoor steeds schaarser. Een gras bekend als het Pijpe- strootje neemt de plaats van de heide in. Door de heide af te plaggen tracht men de ver- grassmg tegen te gaan. Afplag- gen is een dure beheers maatregel. Na het verbod van het ge bruik van een aantal giftige landbouwbestrijdingsmiddelen in 1969 is het aantal roof vogels in Nederland weer toe genomen. De laatste jaren Blijken vele roofvogels echter opzettelijk vergiftigd of afge schoten te worden dan wel worden hun nesten verstoord. Deze ontwikkeling doet zich vooral voor in Drente, Bra bant en Limburg. Roofvogels zijn wettelijk beschermde die ren met een nuttige funktie in de natuur. Een aantal lie den is het daar niet mee eens. Zij menen dat de roofvogels te veel andere vogels en waar devol jachtwild verorberen. Inmiddels is binnen de na tuurbescherming een mel dingssysteem van doodgevon- den roofvogels opgezet. De doodsoorzaak wordt door deskundigen onderzocht. Wanneer de daders achter haald worden kunnen zij op fikse straffen rekenen. Mieren blijken bijzonder nut tig te zijn voor de bosbouw. Een engelse onderzoeker schatte op een zogenaamde mierenstraat het binnen een uur vervoerde aantal bladlui zen op 100.000 en rupsen op 2000. Die hadden de mieren in de omringende bomen buitgemaakt. In Duitsland werd al eerder aangetoond dat bossen met veel bosmieren nauwelijks gevoelig zijn voor insectenplagen. Rupsen die door mieren gegeten worden kunnen makkelijk 10% van de bladoppervlakte van een boom opvreten. Dat komt overeen met ongeveer 30% minder houtgroei! Onderzoekers van het Rijks instituut voor Natuurbeheer hebben vastgesteld dat het aantal Dassen de laatste de cennia sterk in aantal achter uitgaat. In Zeeland en West- Brabant is de Das inmiddels geheel verdwenen. Dassen zijn vaak verkeersslachtoffer. Er worden jaarlijks 150 tot 200 Dassen doodgereden. Men tracht hier wat aan te doen door het aanleggen van zoge naamde dassentunnels. De Otter gaat op dit mo ment gelukkig niet in aantal achteruit. Om een partner of nieuw territorium te vinden leggen Otters enorme afstan den af. Het komt voor dat Otters zelfs helemaal van Groningen naar Zeeland trek ken. De trekwegen van deze dieren lopen steeds langs oe vers van wateren. Ze worden dus minder snel slachtoffer van het verkeer. In Wageningen zal binnenkort een Genenbank worden ge vestigd voor landbouwgewas sen. Dat is hard nodig want er sterven steeds meer wilde landbouwgewassen uit. Hier door gaat erfelijk materiaal verloren dat nodig is voor het kweken en veredelen van ge wassen die bestand zijn tegen bijvoorbeeld insektenaan- tastingen. Wilde resistente soorten zijn nodig om bepaal de gewassen te kunnen red den. Er wordt zelfs gesteld dat het verdwijnen van gewas variëteiten de wereldvoedsel voorziening kan bedreigen. Het behoud en een goed be heer van natuurreservaten is eveneens van essentieel belang als behoud van een genen- reservoir. Een der grootste transakties binnen de natuurbescherming kon Natuurmonumenten onlangs op haar naam zetten. Zij kocht 2724 ha bossen en heidevelden in het grens gebied van Gelderland en Overijssel. De verkoper, de Stichting Huis Bergh, behield het kasteel met daarin een unieke collectie middeleeuwse kunst en een dertigtal histori sche gebouwen en enige grond. Voorts bleef 25% on verdeeld aandeel van de bos sen en heide in handen van de oude eigenaar. De gekoch te terreinen zijn op wegen en paden toegankelijk. R. J. B. M. Willems 17

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 17