De Vlaamse Kreek door G. M. P. Sponselee vpv-, Het afwisselende landschapsbeeld in de Vlaamse Kreek. Vanuit Hulst is het natuurlijk 'n kleinigheidje om even naar de Vlaamse Kreek te wippen! 'n Half uurtje over door de dag, 's avonds nog 'n uurtje voor 't tijd wordt om naar binnen te gaan of 's morgens eens wat vroeger weg. En dan rustig aan de dijk gaan zitten, de kijker bij de hand na tuurlijk. Woon je wat verder weg, dan is zo'n tussendoortje wat moeilijker te realiseren. Dan zult U er wat meer tijd voor uit moeten trekken, maar U moet 't eens 'n keer doen; daar krijg je geen spijt van. Hoe kom je er, daar op die stille dijk, 'n beetje noordoost van Zandberg bij Graauw? Vanuit Hulst... kom, laten we er 'n kaartje bij doen, dan zijn we van alle problemen af. De meeste Zeeuwse kreken, we len en inlagen laten zich goed vanaf de dijk bekijken. De Vlaamse Kreek doet dat echter bij uitstek. Links achter de riet kraag 't populierenbosje, waar Ransuil en Torenvalk in 'n regel matige afwisseling broeden. En als er jongen zijn vliegt de To renvalk natuurlijk geregeld in en uit. Naast het bosje, dieper het land in, ligt 'n geweldig oever landje met orchissen in soorten, met Ratelaar, Koekoeksbloem, met... Maar dat moet U maar van ons aannemen. Staatsbosbe heer, de eigenaar van de Vlaamse Kreek, vindt het beter dat dit ge bied met betreden wordt! Jammer? Tja... het is 'n fraai stukje, maar... toch maar beter zo. Het loopt zo gauw uit de hand, nietwaar? Overmatig veel bezoek, veel betreding, plukken, eens in het riet kijken., het gaat gauw van kwaad tot erger. Nee echt, het is beter zo. De Kleine karekiet, de Rietzanger, mis schien zelfs wel Blauwborst, Baardmees of Cetti's zanger heb ben daar vlakbij hun nest. Hoe licht verstoren we ze niet! En als we rustig aan de dijk blijven zit ten, kunnen we hun hele doen en laten op onze zeven gemak ken gadeslaan. Ook de verder op nestelende Bruine kiekendief trekt zich dan niets van ons aan: hij blijft rustig jagen boven de rietzoom. Dat zou niet lang het geval zijn als er regelmatig langs de oever gebanjerd werd. Maar laten we eens aandacht besteden aan de rest van de levende have. De zwaluwen scheren boven 't water: de Boeren- en Huiszwalu wen, en heel vaak de Grauwe oeverzwaluwen. En hoog boven ons natuurlijk de felle Gierzwaluwen. We horen en zien Meerkoet, Waterhoen, Wilde- en Bergeend en Fazant. En staat daar niet 'n Blauwe reiger te vissen? En ginds op het achterste deel van de plas, zijn 7

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 7