Mededelingen - uit het beheer Winter bij Het Zeeuwse Landschap Het voedsel voor de ganzen lag onder een dik pak sneeuw. Grote stukken grasland werden met de hooischudder vrij van sneeuw gemaakt. Het was koud deze winter. Onze buitenmensen hebben het gewe ten want vorstverlet komt niet in onze archieven voor. Bij vorst kunnen een aantal werkzaamhe den heel praktisch worden uitge voerd. Wij hadden zelfs wat werk voor deze tijden op gespaard. Zo was het heel goed mogelijk om, zonder beschadi gingen van het terrein, de taluds van de eendenkooi op St. Phi- lipsland aan te vullen met grond. Door het natte najaar was nog hier en daar niet al het gewas van de terreinen afgevoerd. De machines zakten domweg in de modderige grond weg. Ook hier was de hara bevroren grond een uitkomst. Vanaf het ijs konden wij verder heel gemakkelijk de over waterpartijen hangende be groeiing opsnoeien. De dunnin gen in de bossen werden on danks de koude en sneeuw nor maal voortgezet. De dichte be- Deze Dodaards was met zijn poten vastgevroren aan het ijs. Cniel Jacobus- se wist zijn leven te redden. planting gaf nog wat beschutting tegen de ijzige winden, voor het personeel geen onplezierige bij komstigheid. Vooral de dieren hadden het slecht. Dit bleek al snel door de vraat van konijnen en hazen aan de jonge beplanting die wij de afgelopen herfst hadden aange plant. De jonge boompjes moesten ingesmeerd worden met een wildafkerend middel. Ruim voordat de overheid een jachtver- bod instelde, hadden wij onze jachtgerechtigden al verzocht niet in de Stichtingsterreinen te jagen. Allen volgden dit verzoek direkt op. Het grootste probleem bij vorst is niet de koude maar het voedsel dat met meer bereik baar is. Belangrijk winterwerk was dan ook hierop gericht. De vogels werden bijgevoerd met doorgedraaid fruit, brood, vet, graan en visafval, al naar gelang de soort. Voor de vissen werden bijten in het ijs gehakt zodat zij nog enige zuurstof kregen. De Blauwe reigers, die het zeer moeilijk hadden, profiteerden op hun beurt daar weer van. Om het voedsel voor de ganzen, die zo veelvuldig in onze terrei nen voorkomen, bereikbaar te maken werden grote stukken grasland met de hooischudder vrij van sneeuw gemaakt. De ganzen waren hier zichtbaar dankbaar voor. Op 50 meter achter de trekker zagen wij ze al neerstrijken om het sneeuwvrij gemaakte gras smakelijk te veror beren. 9

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 9