Mededelingen uit het beheer Lente Vervuiling Yerseke Moer Een proces-verbaal Op 30 maart werd de zang van de fitis weer gehoord. Voor de natuurliefhebber een prachtig lente teken. )nze toezicht- ouders en >eheerders zijn nbezoldigd mbtenaar van het vorps Rijks Politie. )at wil zeggen, dat ij de bevoegdheid lebben om politioneel op de treden. De lente liet lang op zich wachten dit jaar en dat was in de natuur goed te merken. De kievit bijvoorbeeld, die in "normale" jaren zo rond 20 maart in onze terreinen begint met nestelen was dit jaar 10 dagen later: op 30 maart werd in de Yerseke Moer pas het eerste ei aangetroffen. Op diezelfde dag werd in Landlust de zang van de fitis weer gehoord. Het zachte weer van de volgende dagen leverde een hele reeks soorten op van doortrekkers en zomergasten, op weg naar hun broedgebied. Tapuit en gele kwikstaart waren al terug op 1 april, zeker een week vroeger dan normaal. De sterke doortrek van sperwers was opvallend. In het Slaakje bij Oudelande werd een sperwer gezien met een patrijs als prooi. De grote verrassing was een tweetal kraanvogels die gedurende een week bleven pleisteren in de omgeving van de eendekooi op St. Philipsland. Begin 1985 was de Yerseke Moer volop in het nieuws. De reden was het optreden van de politie tegen het illegaal dumpen van mosselschelpen en mossel kookvocht, afkomstig van de mosselverwerkende industrieën in Yerseke. De stichting heeft al jarenlang gewezen op de schade die toegebracht wordt door her dumpen van mosselschelpen. Niet alleen wordt het ongerepte landschap hierdoor aangetast, maar ook voor flora en fauna zijn de gevolgen desastreus. Zo worden bijvoorbeeld door de vleesresten die in de mossel schelpen aanwezig zijn duizenden zilvermeeuwen naar het gebied gelokt, die zich en passant te goed doen aan de eieren en jongen van weidevogels. Ook de plantengroei ondergaat veranderingen, omdat de van nature kalkarme bodem door het storten van mosselschelpen kalkrijk wordt. Helaas waren de verantwoorde lijke instanties pas bereid tot optreden toen de situatie volledig uit de hand gelopen was. Momenteel ligt er in het gebied nog steeds een berg schelpen van zo'n zeven meter hoog en tientallen meters lang. Als toezichthouder van Saeftinghe, tevens onbezoldigd ambtenaar van het Korps Rijkspolitie (opsporings ambtenaar), kan het voorkomen dat je geconfronteerd wordt met een overtreding van een wet. In de praktijk bereik je vaak meer met een educatief gesprek dan met een proces-verbaal (p.v.). Echter, als er een ernstige overtreding geconstateerd wordt, is de ambtenaar verplicht een p.v. op te maken. Een voorbeeld uit de praktijk: De toe zichthouder constateert een ernstige overtreding. In het p.v. worden vermeld: datum, naam van de ambtenaar en waar hij zich op dat moment bevindt. In dit geval was het een gebied "gelegen in de Westerschelde en derhalve bedoeld als viswater, genoemd in artikel 1. 4e lid, onder C van de Visserijwet 1963". Daarna volgt een verslag van de bevindingen van de ambtenaar. Dit kan als volgt luiden: "Ik zag een voor mij onbekend persoon met een tas en een elger (een grote vier- of vijftandige vork met weerhaken, waarmee platvis gestoken wordt) uit het betreffende natuurgebied komen". De persoon in kwestie wordt "staande" gehouden, d.w.z. er wordt naar zijn naam, adres, geboortedatum en beroep gevraagd. Deze verdachte verklaarde dat hij wist, dat hij met een verboden vistuig had gevist. De elger en de gevangen vis werden in beslag genomen, waarvoor de verdachte een bewijs van inbeslagname ontving. Na overleg met de Provinciale Voedselcommissaris werd de partij vis vernietigd. De elger werd gedeponeerd bij de groepscommandant der Rijkspolitie in de betreffende gemeente. De uitspraak van de rechter luidde later: 75,- boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Overtreding in de Yerseke Moer. Onder deze enorme mosselberg is een stuk waardevol landschap verloren gegaan. Het mosselvocht vervuilt verder het water.

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 11