Lezers schrijven (karmozijnbes), maar ook echte wilde tongvarens (Phyllitis scolopendrium) en de bergnachtorchis." De redactie houdt zich aanbevolen voor dergelijke gegevens over de flora en fauna in het verleden. Wij wandelen (mijn vriendin en ik) veel op de Goudplaat. Van de winter kwamen wij tot onze verbazing toestanden tegen zoals bijgaande foto's, (foto's van in de bomen hangende dode vogels-red.). Het bijzondere is dat zij echt opgespietst zijn. Dat kan onmogelijk door een klauwiertje gedaan zijn! Wie dan welIk haalde de kadavers dan wel elke week weg, maar daarna hingen er weer andere. Het was aan de buitenkant van de Goudplaat, aan de rand van het Veerse Meer. Ik denk dat ik er wel zo'n 21 a 30 afgepikt heb. De ekster (zie foto) was nog slap toen wij er bij kwamen. Kunt u mij wat opheldering geven? Mej. J.M. Stolk, Middelburg Gezien de grootte van de opgespietste prooien (zelf zagen wij ook een knobbelzwaan!) is er volgens ons maar één diersoort die voor e.e.a. verantwoordelijk kan zijn, te weten de homo sapiens, in populair-wetenschappelijke publicaties ook wel MENS genoemd. Zoals bij deze soort wel vaker voorkomt is het niet mogelijk om voor het afwijkende gedrag een redelijke verklaring te geven. De Heer A. Neve te Burgh- Haamstede krijgt in zijn tuin regelmatig reeën op bezoek. "Enerzijds wel leuk, maar toch ook wel vervelend. Onze rozen kunnen we ieder jaar afschrijven, de laurier staat er weer helemaal kaal bij enz. Niemand van de bewoners denkt aan zoiets afschuwelijks als afschot. Is er niet een vriendelijk afweermiddel?" De bijenorchis behoort tot onze mooiste inlandse orchideeën. In Zeeuws-VIaanderen bevindt zich een prachtige groeiplaats in een wegberm. Dankzij een zorgvuldig beheer bloeien er jaarlijks ook tientallen exemplaren langs de oevers van de Schenge; een reservaat van de Stichting. De bekende botanicus/ tuinarchitekt C.Sipkes uit Rockanje is een trouwe bezoeker van Zeeland. Hij meldde ons een aantal bijzondere vondsten. Enkele daarvan willen we de lezer niet onthouden: "Reeds in 1911 was ik als gemobiliseerde in de gelegenheid in deze zo rijke provincie te botaniserenBij Retranchement stond een hoge gele composiet: de griekse alant (Inula helenium). Een summum was de vondst van een 80-tal bijen orchissen (Ophrys apifera) in een bos bij Breskens, tezamen met bergnachtorchis (Platanthera bifolia ssp. chlorantha). Beide zijn verdwenen door het kappen van het bos, kort na de eerste wereldoorlog. Op Walcheren bij Oranjezon was een groeiplaats van "bakkruten", zoals ze op Walcheren genoemd worden (Primula vulgaris), maar geel en paars gemengd, wat er op wees dat dit geen zuiver wilde waren, maar stinsevormen van Primula sibthorfu uit de Balkan. Er waren daar meer stinseplanten: Phytolacca esculenta De vriendelijkste manier om reeënschade in Uw tuin te voorkomen is het gebruik van een reukafweermiddel. Het beste kunt U hiervoor hertshoornolie gebruiken. Deze olie dient U dan te smeren op een rond Uw tuin te spannen touw of op het hekwerk. Regelmatig opnieuw insmeren is noodzakelijk, natuurlijk vooral in de tijd dat de schade dreigt. Hertshoornolie kunt u waarschijnlijk verkrijgen in een goed gesorteerde plantenwinkel. Wanneer u tot afrastering van uw tuin wilt overgaan, moet u om de reeën buiten te houden tot zeker 2 meter hoog rasteren. Dat zal met erg mooi staan. Grote vogels opgespietst aan boomtakken. Deze lugubere waarneming van Mej. Stolk kan alleen maar door mensen zijn veroorzaakt. Wat heeft deze mensen bewogen? Het ree neemt in aantal toe. Ook in Zeeland kunt U dit prachtige dier, met wat geluk, overal tegenkomen. Wilt U uw tuin tegen reeën- schade beschermen, dan is een touw ingesmeerd met hertshoornolie een heel vriendelijke methode. De redaktie

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 16