Van buiten de regio Het vignet van de Belgische Natuur- en Vogelreservaten. Het vignet van de lange-afstand- wandelaars. Het symbool van de internationale beweging voor de bestrijding van de zure regen. In het Meerjarenplan Bosbouw wordt de visie van de overheid over de toekomst van het Nederlandse bos beschreven. Er wordt een aanmerkelijke uitbreiding van de oppervlakte bos en van de houtproduktie voorzien. Het Rijk wil hierin stimulerend optreden. Het aandeel van bossen waarin een natuurlijke ontwikkeling wordt nagestreefd wil men verhogen. Ook wil men meer loofbossen en gemengde bossen. In Zeeland zijn geen nieuwe grote boscomplexen voorzien. Onze Stichting vindt dat via regionale plannen een uitbreiding van bossen mogelijk moet zijn; vooral in de kustzones. De Belgische Overheid heeft besloten om bij elke franc die door particulieren wordt geschonken voor aankoop door Belgische verenigingen voor Natuur- en Vogelreservaten er twee franc bij te leggen. De giften zijn bovendien nog fiscaal aftrekbaar. Lange afstandslopers kunnen nu ook in Zeeland hun hart ophalen. Er zijn trajecten uit gezet van Zierikzee naar Sluis en vandaar naar Bergen op Zoom. Vanaf dit wandelpad kunt U ook verder Europa inlopen. Nadere inlichtingen via tel. 020-106481. De Natuurbeschermingsraad heeft geadviseerd om in de Biesbosch de bever weer uit te zetten. De bever kwam hier vroeger ook voor. De dichtsbijzijnde populatie bevindt zich nu bij de Elbe in Oost- Duitsland. Vele soorten paddestoelen zijn zeldzaam geworden of zelfs uitgestorven. Paddestoelen zijn belangrijke organismen in ons milieu. De zure regen schijnt ook hier spelbreker te zijn. Er is een samenhang tussen bepaalde schimmels en de overlevings kansen voor ons bosbezit. Sterft de schimmel, dan sterft ook de boom. De paddestoelen worden nu geïnventariseerd. Gentse biologen beweren een stof te hebben ontwikkeld, die zij bij planten kunnen inbrengen en waardoor die planten vervolgens insekten afweren. Er zouden dan geen verdelgingsmiddelen meer nodig zijn. Over 1 jaar zouden de planten op de markt gebracht kunnen worden. De eerste fase voor de aanwijzing van Relatienotagebieden (dit zijn gebieden met een relatie landbouw-natuur) is inmiddels afgerond. De 2e fase is onlangs vrijgegeven. Het betreft 14.000 ha. In Zeeland mag hiervan 700 ha worden aangewezen. De Provincie moet het voortouw Minister Braks heeft 2 miljoen gulden extra beschikbaar gesteld voor het onderhoud van kleine landschapselementen. Voor dit jaar was reeds 4 miljoen gereserveerd. Een grondbezitter in het Gelderse Ruurlo heeft 1 ha beschermd bos met de grond gelijk gemaakt om beter te kunnen jagen. "In het belang van het natuurbehoud" zo deelde hij mee". Er is Proces Verbaal opgemaakt. Prins Bernhard heeft opgeroepen "om de natuur zo ongeschonden mogelijk aan de volgende generatie over te dragen. Het behoud van de natuur is van vitaal belang en dat geldt ook voor problemen op kleinere schaal in ons land. Gelukkig dringt dit besef steeds Het opschonen van de veelal vervuilde vecdrinkputten kan in de toekomst mogelijk betaald worden uit gelden die beschikbaar zijn gesteld voor het onderhoud aan kleine landschaps elementen. meer door, maar helaas nog niet genoeg" aldus de Prins. De gemeente Rotterdam heeft per abuis haar in 1945 geplante Vrijheidsboom gekapt. De boom moest wijken voor rioleringswerken. De gemeente overweegt om "deze blunder weer goed te maken". Het Struktuurschema militaire terreinen doet nogal wat stof opwaaien. Zo ligt het o.m. in de bedoeling om een gedeelte van het Planken Wambuis en de Ginkelse heide op de Veluwe op te offeren voor dit doel. Het Planken Wambuis kreeg Natuurmonumenten bij haar 75-jarig jubileum van de Overheid cadeau. De Sysselt op de Ginkelse heide is al jaren geleden door het Gelders Landschap als natuurgebied aangekocht, schandalig! R.W. F**,

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 17