Zeeuws Landschap Van de redactie juni 1985, le jaargang nr. 2 Redactieadres Stichting "Het Zeeuws Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P. H. Nienhuis (voorzitter) R. J. B. M. Willems J. v. d. Boom G. J. C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto's R. Kleingeld, DIHO F. van Pelt (pag. 14) J. Jansen (pag. 8) Illustraties R. Jacobusse Pitman B. V. Goes (pag. 5) Vormgeving en druk Pitman B. V. - Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 Herinneringen aan het oude Walcheren, Tuin van Zeeland 3 Week van het landschap 1985 5 Theo van de Wiel, gids 6 Insecten in de tuin 8 50 jaar het Zeeuwse Landschap 9 Het landschap in de pers 9 Nestbeschermers 10 Mededelingen uit het beheer 11 Wandelingen door het Zeeuwse Landschap 12 Met de Gedeputeerde op stap 14 Mededelingen uit het beleid 15 Lezers schrijven 16 Van buiten de regio 17 Excursies 20 Foto omslag Het natuurgebied van de Yerseke Moer is nog lang niet veiliggesteld (zie dit nummer) (Foto R. Kleingeld, DIHO) 2 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de stichting. Losse nummers 2,50, ook verkrijgbaar in de boekhandel. De uitgaven van de stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. Dit nummer opent met een nostalgisch artikel over Walcheren, ooit de tuin van Zeeland genoemd. Dat moet een heerlijk landschap geweest zijn, vol planten en dieren die we nu als zeldzaamheden koesteren in goed afgesloten reservaten. Door het oorlogsgeweld is aan deze idylle een abrupt einde gekomen. We kunnen echter niet, een traan wegpinkend, blijven omzien in verwondering. Er is gelukkig in onze dunbevolkte provincie nog veel natuur overgebleven. Maar deze natuur heeft niet het alleenrecht. Er moeten in Zeeland mensen wonen, werken en recreëren. Dat betekent - hoe dan ook - een voortdurende touwtrekkerij tussen belangengroepen. De natuurbeschermingsorganisaties zullen door een actief beleid van aankoop en beheer hun "belang" blijvend moeten veilig stellen. De grote kunst is nu om in goede harmonie met landbouw en recreatie te leven. Niet tegenover elkaar, maar naast elkaar, met erkenning van ieders eigen inbreng. Een typisch voorbeeld is het voorkomen van weidevogels. Een weiland is een cultuurproduct dat dankzij de boer in stand blijft. Zonder weiland geen weidevogels. De legsels van deze vogels worden echter nogal eens vertrapt door het rondlopende vee. Daarom heeft men nest beschermers uitgevonden: rekjes van betonijzer die over de nesten heen gezet worden. De oplossing lijkt simpel, maar uit het verhaal van Van der Meer blijkt dat een dergelijke beheersmaatregel in het ene terrein negatieve gevolgen kan hebben, bijvoorbeeld door een verhoogde kans op vraat door roofdieren of vogels, terwijl in een ander terrein de effecten juist positief zijn. Het blijkt dat goed natuurbeheer in het boerenland onderzoek nodig heeft waarmee het zijn voordeel kan doen. Hoe recreatie en natuurbescherming niet tegenover elkaar, maar naast elkaar in vrede kunnen leven, wordt ook in dit nummer behandeld. De Verdronken Zwarte Polder, een bijzonder duin- en schorrenlandschap aan de kust van West Zeeuws- Vlaanderen, dreigde ten onder te gaan aan de van alle kanten oprukkende recreatie. Het terrein ligt ingeklemd tussen kampementen vol met verblijfsrecreatie. Jaren geleden heeft het Zeeuwse Landschap, als beheerder van dit gebied, de toeristenstroom letterlijk in goede banen geleid. Een plankier voert nu de badgasten dwars door het natuurgebied naar hun geliefde strand. Door een gedifferentieerd beheer (hier beweiding, daar niets aan doen, elders maaien) is de natuurlijke rijkdom van het gebied met sprongen vooruit gegaan. Donateurs van de Stichting kunnen langs een uitgezette wandelroute van al dit moois genieten. U kunt op 31 augustus tijdens een speciale excursie met eigen ogen gaan bekijken waartoe goed natuurbeheer in staat is. P.H. Nienhuis De kievit een weide vogel, die wellicht nog het minste last heeft van alle veranderingen in het agrarisch landschap. Nog altijd is de kievit een algemene weidevogel.

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 2