Wissekerke en Boudewijnskerke. Een andere bijzonderheid is dat in Baarsdorp twee vliedbergen dicht bij elkaar liggen. De bij een kasteel liggende nederhof kon in de loop der tijd zodanig uitgroeien, dat deze niet meer vanaf de toren op de berg verdedigd kon worden. Maatgevend was in dit opzicht het bereik van de handboog (ca. 150 meter). Om toch de bezittingen te kunnen verdedigen tegen vijandelijke invallen werd dan een tweede berg met toren aangelegd, wat behalve in Baarsdorp o.a. ook in Wemeldinge, Biggekerke en Eikerzee het geval was. De vliedbergen in Baarsdorp zijn niet alleen uit cultuurhistorisch oogpunt waardevol. Ook de flora en fauna van dit reservaat tellen vrij veel minder algemene soorten. Rond de kerkhofmuur komen veel schaduwplanten, zoals stinkende ballote en stinkende gouwe voor, wat er op wijst dat hier vroeger een omvangrijke beplanting moet hebben gestaan. Op de muur zelf zijn in totaal meer dan 30 soorten mossen en korstmossen gevonden, waaronder verscheidene minder algemene. De voormalige grachten zijn nu eens overdekt met witte tapijten van de zilte waterranonkel, dan weer geel van de blaartrekkende boterbloem. En overal ontmoet men de groene kikkers en de rugstreeppadden die beide veelvuldig in het reservaat Tot in de zestiger jaren was de steenuil in grote delen van Zeeland een gewone broedvogel. Door het gebruik van gifstoffen en het kappen van knotbomen liep het aantal drastisch terug. Bij Baarsdorp broedt nog steeds een paartje steenuilen, zij het dat zij door torenvalken uit hun oorspronkelijke nestboom verdreven zijn. Zo'n tien jaar geleden werd de vervallen kerkhofmuur bij Baarsdorp gerestaureerd. Op de achtergrond ziet u de oostelijke vliedberg, waar een markante kastanjeboom op staat. voorkomen. De begroeiing van de vliedbergen vertoont wel wat overeenkomst met die van sommige bloem- dijken. We ontmoeten er o.m. agrimonie, muizeoortje, goudhaver, veldbies en knolboterbloem. De kastanje op.één van de vliedbergen is tegenwoordig de jaarlijkse broedplaats van een paartje torenvalken. Die wisten enkele jaren geleden de tot op dat moment altijd broedende steenuiltjes definitief uit de kastanje te verdrijven. De vele meidoorns, zowel op de vliedbergen als langs de perceelsgrenzen, vormen een broedplaats voor tal van zangvogels, zoals kneu, fitis, braamsluiper en groenling. De excursie naar Baarsdorp is gepland voor zaterdag 16 november om 10.00 uur. Speciaal in die tijd bestaat er een kans om de vele fraaigekleurde paddestoelen die er voorkomen wat nader te leren kennen. Natuurlijk duiken we ook nog eens uitgebreid in de geschiedenis. U komt toch ook? M.J. réndskérke/Zf, start excursie Baarsdorp \oordlc

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 12