eeuws ndschap Van de redactie September 1985, le jaargang nr. 3 Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekeing 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P. H. Nienhuis (voorzitter) R. J. B. M. Willems J. v. d. Boom G. J. C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto' R. Kleingeld, DIHO 4, 5, 6 7, 11, 14 F. van Pelt 16 E. de Haes 13 J. Jansen 14 B. Oele 12 W. de Vos 7, 8 M. Jacobusse 10, 15 J. W. Jongepier 10 archief Rijksherbarium 9 Illustraties archief Zeeuws Landschap 3 R. Jacobusse 12 Pitman B.V., Goes 13, 15, 16 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave - Van de redactie 2 - Grepen uit het jaarverslag over 1984 3 - Zeevogeltrek 7 - A. de Visser, florist 9 - Wandelingen door het Zeeuwse Landschap 11 - Een Zeeuwse tuin 13 - Aankopen 14 - Lezers schrijven 15 - Schaapskooi geopend 16 - Diersporen in het landschap 17 - Excursies 20 Foto omslag Het Verdronken Land van Saeftinghe. Land van slik en eindeloze verten. (Foto R. Kleingeld. DIHO) "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. Losse nummers 2,50, ook verkrijgbaar in de boekhandel. De uitgaven van de stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. In dit nummer wordt uitvoerig aandacht besteed aan het jaarverslag over 1984. Duidelijk komt daaruit naar voren dat door een gericht beheer de waarden van natuur en landschap groter worden. Het Zeeuws Landschap ziet resultaat van haar werk, en dat mag best eens vermeld worden. Het Verdronken Land van Saeftinghe, bijvoorbeeld dreigde over grote oppervlakten te verruigen en dicht te groeien met een eentonige grasmat. Het Zeeuwse Landschap heeft daarom jaren geleden omvangrijke beweidingsprojecten gestart in dit gebied. Deze beweiding met schapen begint nu zijn vruchten af te werpen. Het aantal weidevogels - een kwetsbare groep in Europa - neemt toe en ook de variatie in de begroeiing ontwikkelt zich gunstig. Hetzelfde geldt voor de Verdronken Zwarte Polder aan de Zeeuwsvlaamse kust, die jaren geleden bijna was bezweken onder te zware recreatiedruk. Door een strak geleid beheer neemt de variatie in de vegetatie nu met sprongen toe. Ook het zogenaamde verschralende maaibeheer, waarbij al het hooi wordt afgevoerd en geen korrel kunstmest wordt gebruikt, leidt tot goede resultaten: zeldzame orchideeënsoorten keren langzamerhand terug. En op Ter Hooge bij Middelburg is goed te zien hoe ons bosbeheer tot een meer gevarieerde bebossing leidt. De zorg van het Zeeuwse Landschap gaat niet alleen uit naar de natuur. Ook cultureel- historisch belangwekkende objecten worden aangekocht en beheerd. De vliedbergen bij Baarsdorp, vlak ten zuiden van de autosnelweg ten oosten van Heinkenszand, vormen daar een voorbeeld van. Het Landschap heeft daar jaren geleden een oude historische kerkhofmuur laten restaureren. Samen met twee vlak bij elkaar gelegen vliedbergen vormt dit oude stukje Zeeland een prachtig historisch landschapsreservaatje. Er zijn al heel wat natuurgebieden veiliggesteld in onze provincie. Telkens blijkt echter weer dat planologische verordeningen te weinig garantie bieden voor het behoud van natuur en landschap. De beste bescherming is nog steeds het zelf aankopen en beheren van natuurgebieden. P.H. Nienhuis

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 2