Week van het landschap 1985 j fUSSi/i - 4 Aangemoedigd door een zonnetje dat een verwoede poging deed om door de mist heen te breken, stapten we in de auto met als doel de "Yerseke Moer". Voor een niet-Zuid-Bevelander was het even zoeken, maar na de Postbrug hadden we de tent al vlug in de peiling. Ter plekke aangekomen hadden we de keuze uit een diaserie, tentoonstelling, rondrit of wandeling. Ter oriëntatie van de inhoud van het thema "Sporen van dieren" werd het besluit genomen eerst de tentoonstelling te bekijken. Al snel bleek dat we over diersporen te simpel hadden gedacht. De diverse sporen van dieren op bladeren, op en in hout, enz. waren op een leuke en instructieve wijze uitgestald. Na de tentoonstelling volgde een diaserie waarin vele diersporen werden getoond. Sommige sporen kwamen bekend voor, maar vele waren onbekend. Eenmaal attent gemaakt op deze sporen zal een wandeling in de natuur veel aan waarde winnen. Na het aangeboden kopje koffie stond een originele woonwagen te wachten voor een rondrit door de 'Yerseke Moer". Met een volle bak werd de rondrit aangevangen. Hoog gezeten, het 14 landschap rustig aan je voorbij glijdend, kreeg je een goed beeld van de Moer. Grazende koeien en weilanden met bulten en knobbels, een heel ander beeld dan het bekende gecultiveerde, gladde en strakke bouwland. De tocht met de woonwagen mag zeker als een succes gezien worden, het bracht de bezoeker op plaatsen waar je te voet niet aan toe komt. Gewapend met vragenlijst en plattegrond begonnen we aan de diersporenspeurtocht door de weilanden. De route was gemar keerd met perkoenpaaltjes en in het landschap gaven witte linten de plaats aan waar de diersporen te vinden waren. De vraag welk dier de losse hoopjes grond in een weiland maakt is niet zo moeilijk te beantwoorden. Maar de vraag of de pootafdrukken in het slik van een eend, waterhoen of steltloper waren, was al moeilijker, om maar te zwijgen over vraag 9, 'handafdrukken" in rietbladeren, de zogenaamde duivelsbeet. Op deze vraag hebben wij gegokt en thuis gekomen hebben wij verder in natuurboeken gezocht, maar hebben het antwoord helaas niet gevonden. Soms werd een hindernis in de weilanden genomen door over De Week van het Landschap bood voor elk wat wils. Veel bezoekers maakten in de Yerseke Moer een rondrit per Zigeuner wagen. Spoor van een opvliegende kraai in de sneeuw. ®r f - v k v -v. ~r 'k een hek te klimmen of onder een draad door te kruipen, daarbij aangestaard door de autochtone bevolking die in het gras lag te herkauwen en zich verder weinig aantrok van de speurende, gissende en zoekende tweevoeters. Dat er ook op kleine schaal klandestien schelpen gedropt werden in de Vogelsporen in de sneeuw. Naast pootafdrukken zijn ook duidelijke "piksporen" te zien.

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 14