Wandelingen door het Zeeuwse landschap De Clingepolder Clingepolder Een intiem door kijkje bij de Krieke- putten. Volgens de overlevering de plaats waar Reintje de Vos zijn schat zou hebben verborgen. Gele plompen bedekken vennen temidden van klein schalige loof- en naaldbosjes. Zandige akkertjes met rogge en sloottaluds die paarsgekleurd zijn door de bloeiende struik- heide. Het zijn allemaal dingen die je niet zou verwachten in het Zeeuwse land met zijn spreek woordelijke weidse vergezichten en vruchtbare kleipolders. Toch is dit allemaal te vinden in een klein restant van een authentiek stukje Zeeland. Met recht heeft men de grensstreek in het zuiden van Zeeuws Vlaanderen wel gety peerd als een stukje Drente in Zeeland. Floristen noemen dit gebied het "Vlaams district", wat al aangeeft dat de plantengroei sterk afwijkt van die in de rest van Zeeland, die behoort tot het zogenaamde fluviatiel district en tot het duindistrict. Tot het Vlaams district behoort zowel een stukje van West-Zeeuws- Vlaanderen (Rond Aardenburg) als een meer uitgestrekte strook in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De bodem bestaat hier overwegend 16 uit arme zandige gronden, en het is waarschijnlijk mede daar door dat het land hier van ouds her wat extensiever werd geëx ploiteerd. En dat is natuurlijk gunstig voor de flora en fauna. Ook hier heeft de tijd niet stil gestaan. Heideveldjes die in deze eeuw nog plaats boden aan zeld zaamheden als zonnedauw (het bekende "vleesetende plantje" uit de tuincentra) zijn nergens meer te bespeuren, om nog maar te zwijgen van allerlei planten en dieren die -onbekend maakt onbemind- wat minder tot de verbeelding spreken. Om kort te gaan: gewoon de bekende gang van zaken in ons dichtbevolkte landje Ontginning van "woeste gronden", waterstandsverlaging, watervervuiling en ruilverkave lingen hebben allemaal hun tol geëist. En zoals overal elders hebben ook hier de fraaiste stukjes ongerepte natuur het sterkst geleden; hier was immers de grootste "achterstand" in te halen. Het meest oorspronkelijke stukje van het oude landschap is nog de Clingepolder. Hoewel ook hier een ruilverkaveling is uitge voerd oogt het landschap nog bijzonder ongerept. Dat was aan de natuurbescherming natuurlijk niet ontgaan. Al vele jaren geleden zijn door het Zeeuwse Landschap pogingen onder nomen om stukjes van dit gebied veilig te stellen teneinde het fraaie landschapsbeeld intact te houden. Zonder resultaat evenwel. Ni v. Kleine modderkruiper.

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 16