en berken, op de nattere delen veel sporkehout en grauwe wilg. Er broeden allerlei vogels die elders minder gewoon zijn, zoals wielewaal, goudvink en ransuil, en misschien zelfs de havik. Deze laatste wordt althans de laatste jaren geregeld in het broedseizoen waargenomen. Van al dit moois werd tot voor kort aangenomen dat het, zoals elders in het Vlaams district veelal het geval is, was verdwenen. Pas aan het eind van de zeventiger jaren werd de rijkdom van het gebied "heront dekt". Dat was de aanleiding om met vernieuwde ijver te zoeken naar mogelijkheden om hier wat veilig te stellen. Het Staatsbosbe heer mocht zich toen al de gelukkige eigenaar noemen van enkele van de meest belangwek kende plasjes, de Kriekeputten. We zitten tenslotte volgens de overlevering midden in het domein van Reintje de Vos. U begrijpt dat het feest was toen we enkele maanden geleden voor het eerst een stukje grond in dit gebied aan konden kopen. Het is maar een snipper van 3 hectare, maar niettemin: het begin is er. Wij willen u graag in ons enthousiasme laten delen. Op zaterdag 15 februari maken we een rondwandeling. Aanvang om 10.00 uur. Het vertrekpunt staat aangegeven op het bijgaande kaartje. Graag tot dan. M. J. Wat intussen niet bekend was, is dat de Clingepolder ook nu nog bijzonder rijk is aan zeldzame planten en dieren. Voor veel soorten is het gebied het laatste toevluchtsoord binnen onze provinciegrenzen. Nu is een grens natuurlijk maar iets wille keurigs en de gedachte zou kunnen rijzen dat de Clinge polder slechts een uitloper is van een vele malen groter (Belgisch) gebied. Dat het met andere woorden met de zeldzaamheid van de flora en fauna zo'n vaart niet zou lopen. Wat dit gebied echter zo bijzonder maakt is dat het juist gelegen is op de over gang van hogere zandgronden naar de laaggelegen kleipolders. En dat soort overgangssituaties herbergt een hele reeks kenmer kende planten en dieren. Wij zullen u niet vermoeien met een uitgebreide opsomming van allerlei namen, maar volstaan met een paar illustratieve voor beelden. In de vennetjes -deels restanten van de fortgracht van het voormalige fort Detmar- komt talrijk de kleine modder kruiper voor, een beschermde vissoort. Er vliegen niet minder dan zes verschillende soorten - deels felgekleurde- libellen rond, terwijl het overgrote deel van Zeeland het met slechts één enkele soort moet stellen. De flora van deze plasjes omvat onder meer zeldzaamheden als oeverkruid en moerashertshooi, soorten die elders in Nederland bijna verdwenen zijn, o.a. omdat hun letterlijk het leven zuur gemaakt wordt door de zure regen. In de bosjes groeien vooral eiken Een overzichtsfoto van het onlangs door de Stichting aange kochte deel van de Clingepolder. De Clingepolder uit de lucht gezien. Kleinschaligheid en afwisseling... start excursie I1 bos

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 17