Nederlandse oecologische flora door G. J. C. Buth. Elk soort apart uteur Eddy Weeda illustrator Chiel 'estra bij een i rinkput in de ^rseke Moer. Weinigen in ons land zullen zo'n uitgebreide kennis van de Nederlandse flora bezitten als de bioloog Drs. Eddy Weeda. De laatste jaren werkte Weeda op het Rijksherbarium in Leiden. Gedurende die tijd heeft hij belangrijke bijdragen geleverd aan de nieuwe 'Flora van Nederland' en de 'Atlas van de Nederlandse Flora'. Tegenwoordig is hij, samen met de bekende natuur-illustrators Chiel, Rein en Taco Westra, bezig met het samenstellen van een voor iedereen leesbaar boekwerk, getiteld 'Neder landse Oecologische Flora'. Het eerste deel is vorige maand uitgekomen. Afgelopen zomer, tijdens één van de vele excursies die de makers van het boek in den lande ondernemen, had ik in het reservaat van Het Zeeuwse Land schap in de Yerseke Moer een gesprek met Eddy Weeda en Chiel Westra. De serie boeken zal in totaal 3 of 4 delen omvatten en wordt samengesteld in opdracht van het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie (I.V.N.), de Vereniging van Exploitanten van Waterleidings bedrijven in Nederland (VEWIN) en de VARA. De schrijver kreeg bij de aanvang van het projekt, zo'n anderhalf jaar geleden, de opdracht de Nederlandse flora wetenschappe lijk verantwoord te beschrijven, echter op zo'n manier dat het voor zowel een vakman, bijvoor beeld een natuurbeheerder, als voor een geïnteresseerde leek goed leesbaar zou zijn. Uitgaande van wat ik in deel I gelezen heb is het inderdaad prima gelukt om aan deze twee zeer uiteenlopende eisen te voldoen. Wat houdt nu een 'Oecologische Flora' in? Een Flora (met een hoofdletter) is een boek over de flora (met een kleine letter). De flora van een bepaald gebied of land is het totaal aan planten soorten die in dat gebied voor komen. Het wooro 'oecologi sche' in de titel van het boek verwijst naar de invalshoek van waaruit de flora van Nederland beschreven is. Bij het oecologisch onderzoek worden planten en dieren bestudeerd in samenhang met de omgeving waarin zij voorkomen. In een Oecologische Flora worden dan ook zowel allerlei kenmerken van de natuurlijke groeiplaats van een bepaalde plantensoort beschreven, als ook de planten, mossen, zwammen, insekten en andere dieren die op één of andere manier met die bepaalde plantensoort te maken hebben. Daarnaast wordt tevens bij elke plantensoort de verschijnings vorm en groeiwijze beschreven en eventueel ook zaken die betrekking hebben op de gebruikswaarde van die soort voor de mens. Kijken we bijvoorbeeld bij de iep, dan wordt eerst iets verteld over de systematiek, de versprei ding van de iepenfamilie over de wereld en de groeiwijze Iepen groeien van nature op voedsel rijke, kalkhoudende grond. Dat is juist de grond die "bij uitstek geschikt is als weidegrond en daardoor komen in Nederland sinds eeuwen maar heel geringe oppervlakten iepenbos meer 3

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 3