Vele excursies. I? -l v r De oecologie is de wetenschap die zich bezighoudt met de relaties tussen een levend wezen en zijn omgeving. De lamsoor is een zogenaamde halophyt; d.w.z. een soort die gebonden is aan zilte standplaatsen. "Ze zijn bijzonder geschikt voor aanplanting in het kustgebied en in grote steden wegens hun onge voeligheid voor harde, zoute wind en luchtverontreiniging. Het hout is waardevol en goed bewerkbaar". (Vandaar dat iepen als gebruiksbomen overal op de Zeeuwse polderdijken stonden.) Dan volgt een uitgebreide beschrijving van mossen en paddestoelen op en onder iepen, en natuurlijk het trieste verhaal over de iepziekte die vooral vanaf de zeventiger jaren door Europa en Noord-Amerika woedt. Met het ontwikkelen van ziektebestendige rassen is men helaas nog niet klaar. Hierdoor, zo eindigt de beschrijving van de iep, "hebben op talloze plaatsen de prachtige, tegelijk stoer en verfijnd gebouwde ieper. het .c'd moeten ruimen vooi ie zoveel grovere, eentonige en weinig duurzame canadapopulieren". 4 Hoe ga je nu te werk om zo'n 1250 Nederlandse wilde planten te beschrijven? Ten eerste maakt Eddy Weeda hierbij gebruik van zijn kennis opgedaan tijdens studie en veldwerk, ten tweede van literatuurgegevens en ten derde wordt vaak nog eens persoonlijk de desbetreffende deskundige van een bepaalde groep planten geraadpleegd. Bijvoorbeeld voor zoutplanten medewerkers van het Delta Insti tuut in Yerseke. Bovendien worden tijdens het werken aan de serie erg veel excursies gemaakt om de literatuurgege vens in de natuur nog eens te checken. Bij het bezoek aan de Yerseke Moer ging het vooral om de zeldzame soort fijn goud- scherm, die hier één van de grootste groeiplaatsen van Neder land heeft. ars. -.i- S tfe!tra wilde pl"n Tijdens de excursies wordt Eddy Weeda meestal vergezeld door Chiel Westra. De Westra's zijn bekend van onder andere hun fraaie illustraties in de serie 'Wilde Planten' en de serie 'Ontdek de duinen, Veluwe enz.'. Chiel maakt de foto's voor de boeken en verzamelt planten en insekten die respectievelijk door Rein (vader) en Taco (andere zoon) geaquarelleerd worden. 'Door deze taakverdeling zitten we elkaar niet te veel in de haren en kunnen we produktief werken'. Voorzichtig wordt fijn goudscherm met een kluitje grond meegenomen. 'Binnen enkele dagen moet deze plant geaquarelleerd zijn, want van verdord of gedroogd materiaal is geen natuurgetrouwe illustratie te maken'. Per plantesoort worden in de Oecologische Flora een foto en één of twee aquarellen afgedrukt. Het eerste deel van de serie is zojuist verschenen, om de ander half jaar zullen de andere delen verschijnen. Leden van één van de genoemde verenigingen kunnen de boeken tegen geredu ceerde prijs kopen, terwijl ze in de winkel 75,00 per deel kosten. Dure boeken, maar ze leveren wel erg veel studie- en kijkgenot. De oecologische flora... een standaardwerk dat geen enkele planten liefhebber mag Hi v ft Af JL fijn goudscherm

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 4