Natuurbehoud in perspectief Toespraak door de voorzitter van de Natuurwetenschappe lijke Adviescommissie van het Zeeuwse Landschap tot de leden van de Staten van Zeeland op 6-9-1985. Stellingen. 1. Natuurgebieden zullen in de toekomst onmisbaar blijken. 2. Intensief beheer van natuur terreinen is noodzakelijk. Wat de eerste stelling betreft: naar mijn mening kan de mens heid zich in de toekomst niet verder ontwikkelen of zelfs maar handhaven indien de natuurlijke terreinen zouden verdwijnen. We zijn wat de natuur betreft op een keerpunt in de geschiedenis aangeland. De mensheid heeft grote materiële vooruitgang geboekt door de toepassing van technische en chemische tech nieken: denkt u maar aan het vervoer, de industrie en de land bouw. Op dit moment begint 8 het duidelijk te worden dat chemische en technische processen, als ze op grote schaal worden toegepast, het milieu van de mens onaanvaardbaar aantasten. Ik spreek van een keerpunt in de geschiedenis omdat we op dit moment zien dat chemische en technische processen door biolo gische processen worden vervangen. Biologische processen kennen de milieunadelen van technisch-chemische methoden niet. Natuurvreemde stoffen worden bij biologische processen niet geproduceerd. We zien dat de chemische bestrijding van plagen in land en tuinbouw wordt vervangen door biologische bestrijdings- methoden. De uievlieg hoeft niet meer chemisch bestreden te worden maar kan bestreden worden door het loslaten van steriele mannetjesvliegen. Spint in boomgaarden hoeft niet meer doodgespoten te worden maar kan bestreden worden met roof- mijten. De witte vlieg in kassen kan onder de duim gehouden worden door het loslaten van sluipwespjes. Het resultaat van dit alles is een product vrij van bestrijdingsmiddelen en een bodem die geen giftige residuen bevat. Hoewel de toepassing van biologische bestrijdingsmethoden nog in een beginfase verkeert met alle aanloopmoeilijkheden van dien is de doorbraak onmis kenbaar. Ook op andere gebieden beginnen biologische technieken toepassing te vinden. Nitraat hoeft niet langer chemisch uit het drinkwater gehaald te worden maar kan door bacteriën worden omgezet in onschuldig stikstofgas. In de biotechnologie kunnen de meest ingewikkelde chemische stoffen gemaakt worden met behulp van enzymen in plaats van in chemi-

Zeeuws Landschap | 1985 | | pagina 8