Mededelingen uit het beleid Wat doet het Zeeuwse Landschap aan recreatie en voorlichting? Deze foto illistreerd uitstekend dat openstelling van natuurgebieden niet altijd mogelijk is... Waar het raster staat begint de begroeiing. Jaarlijks genieten ongeveer 10.000 mensen van het uitgestrekte, ruige Verdronken Land van Saeftinghe. In kleine groepjes trekken ze urenlang onder leiding van een ervaren gids door de diepe modderige kreken en door de manshoge begroeiing. Je moet het een keer gedaan hebben om erover mee te kunnen praten. Een belevenis. Ondanks het feit dat Saeftinghe een beschermd natuurgebied is, kunnen toch duizenden mensen de schoonheid van dit woeste landschap ondergaan. We noemen dit „recreatief mede gebruik" in de taal van de nota Hoofdlijnen van Beleid van de Stichting die in augustus 1985 is vastgesteld. Natuur en recreatie zijn zelden eikaars vrienden. Te veel mensen in een klein stukje landschap kunnen de zaak dan ook grondig ontregelen. Dat be tekent niet dat natuur en recreatie elkaar uitsluiten. In tegendeel, zoals blijkt uit ons voorbeeld van Saeftinghe. We proberen zoveel mogelijk natuurliefhebbers van al dat moois in onze reservaten te laten genieten, maar dan wel met deskundige begeleiding. Het bestuur is van mening dat het recreatief medegebruik van de natuurgebieden van het Zeeuwse Landschap waar mo gelijk moet worden uitgebreid. Excursies naar minder bekende gebieden vormen zo'n middel. Het zal u zijn opgevallen dat we in elke aflevering van ons tijdschrift een excursie voor u inleiden. Met steun van de Provincie zal er in 1986 een serie activiteiten van de grond komen. Er zullen weerbestendige borden met informatie over de planten en dieren worden geplaatst in een aantal terreinen waar gewandeld kan worden. Nieuw zijn ook de observatiehutten die in enkele reservaten zullen worden gebouwd. Vanuit zo'n hut kan men in alle rust vogels waarnemen zonder ze te verstoren. Ons streven is er ook op gericht om meer wandel routes uit te zetten in het Zeeuwse landschap, niet alleen in natuurgebieden maar ook door aantrekkeh|ke delen van het boerenland. Actieve recreatie in de vrije natuur, of het nu fotograferen, fietsen, wandelen of vogels kijken is, vraagt om informatie over het landschap en de planten en dieren die men om zich heen kan zien. Voorlichting is dan ook zeer nauw verbonden met het recreatief medegebruik van de natuurgebieden. Ook op dat punt heeft het bestuur van het Zeeuwse Landschap grootse plannen. Er zal gewerkt worden aan een dia/videoklankbeeld, er komen informatiefolders over toegankelijke terreinen. Ons tijdschrift blijft een belangrijk medium, maar er zal ook gewerkt worden met brochures, stukken in de krant en andere acties. Het bestuur wil uiteindelijk de Stichting een veel steviger plaats geven in onze provincie. De Zeeuwen moeten weten dat het Zeeuwse Landschap in feite werkt aan het welzijn van de hele bevolking door het instandhouden van grote stukken natuur en landschap. We leven in het land waar het leven goed is, en dat moet zo blijven. Dit uitgangspunt is nog niet zo erg bekend onder de Zeeuwen. We kunnen zelfs spreken van een achterstand. We willen daarom de doelstelling van de Stichting door voorlichting en donateurwerving beter bekend maken onder de Zeeuwse bevolking. 1986 is ons jubileumjaar. We hebben nu ongeveer 2100 donateurs. Maar dat zouden er veel meer kunnen zijn. Met een brede achterban snijdt het mes aan twee kanten. De liefhebbers van natuur en landschap krijgen door hun donateurschap meer mogelijkheden om Zeeland te ontdekken en de Stichting is in staat om haar taak op het terrein van aankoop, onderhoud, voorlichting en het recreatief medegebruik nog beter ter hand te nemen. Want dat al deze acties geld en mankracht vergen, zal u duidelijk zijn. P.N. 11

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 11