Vijftig jaar Zeeuws Landschap Onze Stichting viert dit jaar haar gouden |ubileum. Wij blikken terug op 50 jaar natuur- en landschapsbescherming in Zeeland. Met voldoening constateren wij dat vele natuur gebieden in de veilige handen van de Stichting zijn gekomen. In de loop van ons bestaan zijn er, soms op initiatief van onze Stichting, ook andere particu liere organisaties ontstaan die zich eveneens met succes bezig houden met de bescherming van natuur, milieu en landschap. En vanzelfsprekend mag „Natuur monumenten" met onvermeld blijven. Ook zien wij dat de Overheid de laatste decennia steeds meer aandacht is gaan besteden aan een goed leefmilieu voor mens, dier en plant (o.a. via Staats bosbeheer). Werd er in 1936 aan getwijfeld of de oprichting van een Stichting Het Zeeuwse Land schap wel nodig en zinvol was, nu zien wij dat ons werk door mensen uit alle lagen van de bevolking wordt gedragen. Ja, er is reden tot het vieren van een feest. Veel van ons mooie Zeeland zou er niet meer zijn als er geen aktieve natuur- en landschapsbescherming zou zijn 14 geweest. Daar is het huidige bestuur van overtuigd. Maar toch.... vergelijken wij de situatie van nu met 1936 dan zien wij ook dat er veel natuur en landschap verloren is gegaan. Uitgestrekte schorren en slikken zijn in een snel tempo weg gevaagd en binnendijks heeft zich ook een grote verarming van het landschap voltrokken. Dieren en planten zijn hier uit gestorven en vele soorten worden in hun voortbestaan bedreigd. Daar staat tegenover dat er ook tekenen van hoop voor de toekomst zijn: de veranderde koers bij de uit voering van de Deltawerken, waardoor het Grevelingenmeer zout blijft en de Oosterschelde half-open. Positief is ook de gewijzigde visie bij land inrichtingsprojecten waar het accent niet alleen meer ligt op een strict agrarisch gebruik. Van ons en onze collega's zal ook in de komende 50 jaar veel gevraagd worden. Met nieuw elan zal gezocht moeten worden naar een betere bescherming van hetgeen ons rest - en als het even kan - zien wij ook graag wat terug van al datgene dat ver loren ging. In ons jubileumjaar zal een boek worden uitgegeven dat de historie van 50 jaar natuur- en landschapsbescherming in Zeeland op levendige wijze behandelt. Welke strijd moest gevoerd worden om de bestaande natuurgebieden veilig te stellen? Welke waarde heeft het Landschap nu? Hoe wordt de natuur door onze Stichting beheerd? U zult het allemaal in ons jubileumboek kunnen lezen. Ook zijn verhalen opgenomen over een aantal voorbeeld terreinen als Het Verdronken Land van Saeftinghe, Het Hooge Platen Complex, de Yerseke Moer en het Landgoed Ter Hooge. Het boek is bijna 200 pagina's dik geworden en is geïllustreerd met mooie foto's (300 stuks) en aquarellen, alles geheel in kleur. Als begunstiger zult U dit boek tegen kostprijs kunnen beko men. U ontvangt hier nog nader bericht over. Ook nieuwe begunstigers zullen deze bij zondere uitgave tegen kostprijs kunnen kopen. Wij hebben een onderzoek gehouden onder de Zeeuwse bevolking waaruit ons is gebleken dat velen onze Stichting jaarlijks willen Het Zwin: het eerste natuurgebied dat bij het Zeeuwse Land schap in beheer kwam.

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 14