De Keihoogte Thoornpolder de gehele Thoornpolder onder water en in 1877 inundeerde een eerder aangelegde inlaag. In 1897 werd de huidige inlaagdijk aan gelegd. In het tijdschrift „De Gids" gaf dat aanleiding tot de volgende bespiegeling: „Somber zweeft stilte over dien door hooge aarden dammen veilig aan alle zijden afgeschut- ten rietpias, nu dommelende in laatste rust. Want weldra zal dit zijn een bar wit strand, waar over alle winden gieren zullen in eeuwigheid Uitgestoten is reeds uit de gemeenschap als een schurftige schaap, wat nog zóó kort geleden was als lustig bouwland en huiserf Deze pessimistische voorspelling is gelukkig niet uitgekomen. En eerlijk gezegd gaat van de inlaag met zijn spekdammetjes en waterplassen voor ons heel wat meer Bekoring uit dan van het „lustig bouwland" verder land inwaarts. Het hele jaar door wemelt het er van de water vogels. In de broedtijd zien we de kuifeend met zijn jongen al uit de verte op de plas dobberen. En met wat geluk waagt zich ook het schuwe dodaarsje uit de dekking. Zijn drijvend nest ligt vlak tegen het water, alleen beschut door wat ijle rietgroei. De grote plas wordt gedomineerd door een paar knobbelzwanen, die onvervaard elke indringer tegemoet gaan. In de herfst wordt het gebied bezocht door tientallen soorten trekvogels, die zich op de slikstrandjes te goed doen aan allerlei bodemdieren. In het winterhalfjaar zijn de vogels het talrijkst. Bij hoog water bezoeken duizenden scholeksters het gebied om er te overtijen. Grote groepen smienten fourageren in de laag gelegen graslandjes en op de plas zitten allerlei duikeenden, die zich te goed doen aan de onder gedoken waterplanten. Grote gedeelten van het water zijn helemaal dichtgegroeid met schedefonteinkruid, een van de weinige waterplanten die met het brakke water van de inlaag genoegen nemen. Op het brakke karakter van de plas duiden ook de levende stenen, een soort „koralen" die gevormd worden door minuscule mosdiertjes. Op een enkele plaats komt ook zoet water voor. Hier vinden we een veld met lidsteng, een moeras- plant die bijna steeds vergezeld wordt door de rode waterere prijs en de fijne waterranonkel. Een groepje duindoorns geeft de plaats aan waar in het verleden zeezand is afgezet. Een ekster- paar, dat hier ieder jaar zijn nest maakt, vindt zijn kostje gekocht met allerlei jonge vogels in de directe omgeving. De inlaag Keihoogte is nog maar enkele jaren oud. Voor de in dijking lag hier een luwe hoek waar achter het strand wat lage duintjes waren ontstaan. Nog steeds vinden we in dit gebied allerlei planten van jonge duinen, zoals de zeewinde, de blauwe zeedistel, en zelfs nog een laatste spriet van de zeld zame zeewolfsmelk. Ook de broedvogelbevolking omvat voornamelijk kustvogels. Visdiefjes, kluten en plevieren broeden volop op het voor malige strand naast nieuwelingen als meerkoet en kievit. Natuurlijk is met deze korte opsomming de lijst van broed- vogels nog lang niet uitgeput. Wie meer wil weten wordt verwacht op de excursie in dit gebied. We starten op zaterdag 17 mei om 10 uur op het punt dat aangegeven is op bijgaand kaartje. De thuisblijvers krijgen ongelijk. 17 Ook deze overhoekjes zijn bij gebrek aan een betere term inlagen genoemd. Op onze volgende wandeling zullen we zowel een oude als een nieuwe inlaag bezoeken. De inlaag voor de Thoornpolder heeft alle kenmerken van een traditionele inlaag. Nadat de Thoornpolder aan het einde van de zeventiende eeuw bedijkt was, had de strijd tegen het water hier het karakter van een voortdurende terugtocht. In 1808 liep door een stormvloed In het brakke water van de inlaag voor de Thoornpolder komen 'levende ste- te bezoeken terreinen vertrekpunt excursie issen

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 17