Zeeuws Landschap HEI ZEEUWSE LANDSCHAP februari 1986 Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek. nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto's Archief Zeeuws Landschap 15 J. Beyersbergen 12,13 R. Kleingeld, DIHO, omslag 3,4,5,7,8,9,10,11,14,16,17 v. Leeuwen 6 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave - 50 jaar Stichting het Zeeuwse Landschap 2 - De plantengroei in Zeeland 1935-1985 3 - Uit het beheer 6 - Boekbespreking - Een vogelwacht op de Hooge Platen 8 - Mededelingen uit het beleid 11 - Vogels kijken vanuit een observatiehut 12 - Vijftig jaar Zeeuws Landschap 14 - Wandelingen door het Zeeuwse Landschap 16 - Excursies 20 Foto omslag Voorjaar op het Landgoed Landlust. 2 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. Losse nummers 2,50, verkrijgbaar in de boekhandel. De uitgaven van de stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. Het jaar 1986 is ons jubileum jaar. Het Zeeuwse Landschap bestaat 50 jaar. Tegenwoordig zijn natuur- en landschaps bescherming stevig verankerd in het maatschappelijk bestel. Dat was 50 jaar geleden niet zo. Veel natuurgebieden van nu heetten toen „woeste gronden" of „onnut land". Ze werden door velen beschouwd als stukken land die zo snel mogelijk ont gonnen moesten worden. In onze tijd van veranderde inzich ten staat de waardering voor ons landschapsschoon hoog genoteerd. Nu zijn we trots op de visie van de vooruitzienden onder onze voorouders waar door veel moois bewaard is gebleven. Het Zeeuwse Landschap is de oudste particuliere organisatie op het terrein van de natuur- en landschapszorg die in Zeeland actief is. Dank zij de inspan ningen van enthousiaste, goedwillende amateurs zijn in het verleden veel natuurgebieden van de ondergang gered. Heel lang heeft de Stichting het vrij wel zonder personeel moeten doen. Tien jaar geleden kon een directeur worden aangesteld. Daarna is de groei versneld gegaan. Nu is het Zeeuwse Landschap een bloeiende organi satie die met meer dan 10 men sen in vaste dienst op professio nele wijze ruim 4000 ha van ons Zeeland beheert. Er staan in ons jubileumjaar vele activiteiten op het programma. In dit nummer vindt u daarvan een overzicht. Een hoogtepunt is zonder twijfel onze grote jubileumdag, 31 mei in Middel burg. Een jubileumviering geeft redenen om even terug te blik ken, maar het is ook een moment om plannen voor de toekomst te ontvouwen. Van zelfsprekend gaan we krachtig door met het veiligstellen van natuur en landschap in Zeeland. Het is echter ook onze bedoeling om u meer dan tot nu toe bij onze activiteiten te betrekken. Wij komen naar u toe en wij hopen dat u - en met u vele Zeeuwen - ons zult weten te vinden. Ook over die plannen valt in dit nummer nogal wat te lezen. Namens het bestuur nodig ik u hartelijk uit te delen in onze feestelijkheden. P. H. Nienhuis, secrestaris van het Bestuur

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 2