Uit het beheer Verslag van een Saefthingegids Riet maaien in de Vlietepolder Vorig jaar baarde de redding uit het land van Saeftinghe van een belgische scholier nogal wat opzien in de belgische pers. Een school, het St. Pieterscollege uit Leuven, waarvan de geredde jongen leerling is, komt al een aantal jaren op excursie, vorig jaar op 25 en 26 februari. De leerlingen willen dan liefst tot de Schelde (vaarwater) gaan en als het enigszins kan voldoe ik ook aan dat verlangen. Omdat de omstandigheden gunstig waren deden we het deze keer ook. Ongeveer een km voor het vaarwater ben ik met een groep de Marlemontse Plaat opgegaan om zo naar de Schelde te trekken. Ergens over een geultje lag nog een ijsschots, 10 tot 15 cm dik. Ik zag dat twee jongens er naar toe hepen en riep: „Pas op want dat ijs breekt". Ze hoorden het echter niet en sprongen er met z'n tweeën op. Eén kreeg mogelijk een klap van die gebroken schots tegen zijn knie en kon niet meer recht komen. Ik voelde een dikke knobbel aan de buitenkant van die knie. Het was duidelijk dat hier hulp moest komen. Eerst heb ik met mijn porto foon geprobeerd om café Buys te bereiken, maar dat lukte niet direct. In overleg met de leraren bleef er één met vijf jongens bij de gewonde. De rest ging met mij terug. Toen we even op weg waren lukte het me contact met café Buys te krijgen. Ik heb toen gezegd wat er aan de hand was en gevraagd de politie te waar schuwen. Na enige tijd werd ik opgeroepen door de Rijkspolitie. 6 Gezien de plaats en de situatie was het vrijwel onmogelijk, de jongen met de politieboot op te halen. Daarom werd besloten een helicopter in te schakelen. Een tijdje later meldde men dat er een helicopter op weg was. Wij zijn zo snel mogelijk terug gelopen naar Emmahaven. Toen we arriveerden stond de politie op de dijk en had via de marifoon verbinding met de helicopter. De bemanning had de jongens in het schor niet opgemerkt en was te ver doorgevlogen. Het toestel is daarom bij Emma haven geland. Ik ben toen opgestapt om te wijzen waar ze zijn moesten en om de vijf jongens die niet in de helicopter mee konden, voor het opkomen de water weer uit het schor te brengen. De gewonde jongen is met de leraar naar het zieken huis in Hulst gebracht, daar voorlopig behandeld en daarna per ambulance naar een zieken huis in Leuven vervoerd waar hij operatief geholpen is. Door dit voorval zijn wel een paar dingen duidelijk geworden. Ten eerste dat een goed commu nicatiesysteem van groot belang is. Hieraan moet nog wel wat gedokterd worden. Toch, als ik geen portofoon bij me had gehad, zou ik pas iets hebben kunnen doen nadat ik met de groep bij de dijk aangekomen was. Of er dan nog tijd zou zijn geweest om de achterblijvers voor het opkomende water uit het schor te halen is zeer de vraag. Ten tweede is het wel duidelijk dat mensen met b.v. hart klachten beter niet mee kunnen gaan. Het is een illusie te ver onderstellen dat daar, diep het schor in, zeer snel hulp kan zijn. Ook met de beste hulp middelen zal het altijd wel een tijdje duren eer er hulp ter plaatse is. Th. van de Wiel. Saeftinghegids. Een tocht door het Land van Saeftinghe is niet altijd zonder risico's. Niettemin zijn excursies erg in trek. Langs de Noord-Bevelandse kust ligt een rij fraaie inlagen, waarvan enige bij onze Stichting in beheer zijn. Ingekapseld door dijken, zoals inlagen nu eenmaal zijn, hebben ze één gemeen schappelijk kenmerk: ze zijn goed voorzien van water. De Vlietepolder, even noord oostelijk van Wissenkerke, heeft ook zo'n inlaag. In afwijking van de andere inlagen voert deze echter zoet water in plaats van zout. Zij neemt daardoor een bijzondere plaats in. Ze is rijk aan broedvogels zoals b.v. de bruine kiekendief en het baard mannetje; botanisch is ze wel heel bijzonder voor Zeeland. De met water gevulde laagten zijn voornamelijk opgevuld met riet moeras, waarvan één gedeelte zich steeds meer ontwikkelt als een trilveengemeenschap met de karakteristieke hoogveenmossen (Sphagnum) en varens met als voornaamste die uit het geslacht niervaren. Hoelang is het nog wachten op het vleesetende plantje zonne dauw? Of wanneer wuift het

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 6