Impressies van het Oudland van Zuid-Beveland door M. van Oosten-Snoek De landschappelijke en cultuurhistorische waarden van de oudlanden, zoals die voorkwamen op bijna alle Hollandse en Zeeuwse eilanden, is vooral gelegen in de hoogteverschillen, het heggenlandschap, de oude verkavelingsvormen en het voorkomen van vliedbergen. Het natuurwetenschappelijk belang schuilt vooral in de vegetatiekundige waarde van de heggen, de overgangen tussen droge en natte, zoute en zoete vegetaties, de aanwezigheid van drinkputten voor het vee en de uitgestrektheid en rust van de graslanden, waardoor deze geschikt zijn als 10 broedgelegenheid voor weidevogels en overwinteringsgebied voor ganzen en eenden. Vrijwel alle oudlandkernen in Zeeland en Zuid-Holland zijn door her- of ruilverkaveling sterk van karakter veranderd. Op Zuid-Beveland zijn enkele kleine gebieden gespaard gebleven in de Goese Poel en de Kapelse Moer. De Yerseke Moer is nog vrijwel onaangetast. Voor dit gebied staat een ruilverkaveling voor de deur als sluitstuk van de reeks. Door de toenemende modernisering en intensivering van agrarische bedrijven zullen de natuurwaarden van het oudland verloren gaan. Op Zuid- Beveland zijn in de Goese Poel, de Kapelse Moer en de Yerseke Moer waardevolle delen als relatienotagebied aangemerkt. Dit betekent dat er geld beschikbaar is om in deze gebieden aankopen te doen of beheersovereenkomsten met agrariërs af te sluiten. Zo kan het beheer en onderhoud van de terreinen zodanig uitgevoerd worden dat de natuurwetenschappeli j ke, landschappelijke en cultuurhistorische waarden zo goed mogelijk worden gewaarborgd. Het lijkt de enige mogelijkheid agrarisch niet functionele waarden in stand te houden, dus is het zeker het proberen waard. Het intieme heggenlandschap van de Poel in lentetooi.

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 10